• انتشار: 10 ژانویه 2021
  • ساعت: 16:45
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 53105
پرینت
واکنش ها به انتخاب محقق به عنوان مشاور سیاسی غنی

یک رهبر مقتدر نباید مشاور باشد

احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت در آستانه تحولات سیاسی جدید، رئیس جمهور برخلاف میل همپیمانان به سراغ افراد جدید رفته تا بتواند محور مطمئنی علیه تصمیم‌های غیر منتظره صلح قطر ایجاد کند.

انتصاب رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به سمت مشاور ارشد امنیتی – سیاسی اشرف غنی همزمان با آغاز مذاکرات صلح دوحه، با واکنش فعالان سیاسی مواجه شده و آن را گامی برای مقابله با تشکیل احتمالی دولت موقت می‌دانند.

انتصاب “محمد محقق” رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به عنوان مشاور  ارشد امنیتی -سیاسی رئیس جمهور غنی واکنش های فعالان سیاسی را به همراه داشته و برخی آن را، اقدامی برای جلوگیری از تمایل او  در تشکیل دولت موقت می‌دانند.

این انتصاب در فضای مجازی  افغانستان نیز با واکنش هایی مواجه شده و تعدادی از کاربران با انتقاد از محمد محقق گفته اند  وی به عنوان یکی از رهبران مطرح نباید به عنوان مشاور در قدرت شریک می‌شد.

احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت در آستانه تحولات سیاسی جدید، رئیس جمهور برخلاف میل همپیمانان به سراغ افراد جدید رفته تا بتواند محور مطمئنی علیه تصمیم‌های غیر منتظره صلح قطر ایجاد کند.

«سیامک هروی» سخنگوی سابق ریاست جمهوری نیز در واکنش به انتصاب محقق به عنوان مشاور ارشد امنیتی- سیاسی رئیس جمهوری افغانستان نوشت اشرف غنی برای جلوگیری از حمایت محقق از تشکیل دولت موقت، او  را به این سمت منصوب کرده است.

برخی  فعالان سیاسی نیز گفته اند زمانی محقق بیشترین تاثیر را در رای نمایندگان داشت اما اکنون به سطح یک مشاور تنزل کرده است.

عبدالطیف پدرام دبیرکل حزب کنگره ملی افغانستان نیز در فیسبوک خود نوشت به خاطر نمی آورم تاکنون رهبر یک حزب مهم سیاسی به عنوان مشاور  امنیتی و سیاسی رئیس جمهوری معارض خود تبدیل شود.

رئیس جمهور غنی همچنین” محمد جواد عثمانی وزیر صحت عامه  را که به تازگی از مجلس رای اعتماد گرفته بود، به علت فساد اداری برکنار کرد که این امر  باعث نارضایتی شدید “عطامحمد نور” رئیس اجرایی حزب جمعیت شد. نور از حامیان اصلی وزیر صحت است.
رئیس اجرایی حزب جمعیت پس از برکناری سیاستمدار نزدیک به خود (وزیر صحت) گفت تاکنون در باره طرح دولت موقت فکر نکرده بود اما اکنون از این طرح حمایت می‌کند.

 اختلافات بر سر جابجایی ها و تغییرات در دولت اشرف عنی در حالی است که دور دوم مذاکرات صلح دوحه پس از وقفه ۲۰ روزه بار دیگر در قطر آغاز شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.