اجتماعی

یک راننده تاکسی: صبح قیمت پطرول ۷۸ بود، بعد از ظهر ۱۱۰ افغانی شد

محمد اکبر یک تن از رانندگان تاکسی در شهر هرات در صحبت با خبرنگار رها می گوید که قیمت یک لیتر پطرول صبح امروز (دوشنبه ۲۲ قوس) ۷۸ افغانی بود، اما بعد از چاشت به یکباره به ۱۱۰ افغانی در هر لیتر رسید.

وی می گوید با کاهش بی سابقه نرخ افغانی مقابل اسعار خارجی، همه چیز به ویژه مواد سوختی به شدت گران شده است.

او گفت: «تا ساعت ۱۰ صبح امروز قیمت فی کیلو گاز و یک لیتر پطرول ۷۸ افغانی بود، ولی با بلند رفتن قیمت دالر از ساعت ۲ بعد از ظهر به بعد مواد این قیمت به ۱۱۰ افغانی رسید.»

محمد اکبر می گوید که خیلی از رانندگان تاکسی و رانندگان موترهای شخصی بدلیل افزایش دالر و مواد سوختی سر از فردا دیگر توان بیرون کردن موترهایشان را نخواهد داشت.

یک تن از تاجران سوخت ولایت هرات نیز به خبرگزاری رها گفت افزایش قیمت سوخت در داخل کشور رابطه مستقیم با افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی دارد.

او گفت: «ما وقتی تیل را از کشورهای همسایه مانند ترکمنستان و ایران وارد افغانستان می کنیم براساس دالر از آن کشورها خرید می کنیم، و طبیعی است که با نرخ دالر هم بفروش برسانیم. از این رو بالا بودن نرخ دالر، یعنی افزایش قیمت پطرول و گاز از لیتری ۷۸ افغانی به ۱۱۰ افغانی طی تنها چند ساعت.»

در همین حال مسئولان اتحادیه صرافان ولایت هرات می گویند یکی از علت های افزایش قیمت دالر در بازارهای صرافی، تقاضای بیش از حد دالر از سوی شهروندان نیز بوده است.

بهاالدین رحیمی، رئیس اتحادیه صرافان ولایت هرات در صحبت با خبرنگار رها گفت که قیمت دالر در هرات در مقابل پول افغانی امروز به ۱۲۷ افغانی رسید.

او می گوید عدم به رسمیت شناختن امارت اسلامی از طرف کشورهای جهان، مسدود بودن بانک‌های خصوصی و بلوکه شدن پول‌ها توسط ایالات متحده از جمله عواملی است که دست به دست هم داده تا قیمت دالر روز به روز در حال افزایش باشد.

مولوی نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات به خبرگزاری رها گفت که رهبری امارت اسلامی طالبان در تلاش برای به کنترل گرفتن اوضاع است و این موضوع به زودی برطرف خواهد شد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا