• انتشار: 13 اکتبر 2016
  • ساعت: 13:03
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14309
پرینت

یک ایستگاه رادیویی محلی در دایکندی بمب گذاری شد

فدراسیون بین المللی خبرنگاران و انجمن خبرنگاران افغانستان می گویند که روز گذشته (چهارشنبه) ایستگاه رادیویی «نسیم» در ولایت دایکندی بمب گذاری شد و مسئول این رادیو نیز توسط افرادی ناشناس مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این دو نهاد ضمن محکوم کردن شدید این رویداد، خواسته اند بلافاصله در این خصوص تحقیقات شود و عاملین این رویداد به محاکمه کشیده شود.

بعد ازظهر روز گذشته (چهارشنبه)، دو مرد ناشناس به خانه «محمدرضا واحدی» مدیر مسئول رادیو نسیم در شهر نیلی ولایت دایکندی آمدند و پس از بیرون کشیدن وی از خانه، او را با اسلحه تهدید به مرگ کردند تا از نشر خبرهایش خودداری کند.

این دو مرد همچنین به آقای واحدی گفته اند که خانواده و پسرش نیز آسیب خواهند دید اگر او به فعالیت هایش ادامه دهد. همچنین ساعاتی بعد، دفتر رادیو نسیم توسط یک انفجار بمب تخریب شد.

لازم به ذکر است که رادیو نسیم اولین رادیوی شخصی در ولایت دایکندی است که در سال ۲۰۱۱ در شهر نیلی تاسیس گردید، و از آن زمان تاکنون بارها از سوی زورمندان و مقامات محلی بخاطر نشر گزارش های حساس تهدید شده است.

همچنین گفتنی است که حمله به مدیرمسئول و ایستگاه رادیو نسیم، تازه ترین رویداد حمله به خبرنگاران و اهالی رسانه در افغانستان است. روز یکشنبه هفته جاری نیز، عبدالصبور سریر مدیر مسئول روزنامه افغانستان تایمز توسط افرادی ناشناس مورد حمله قرار گرفت، و این افراد موتر، موبایل و لب تابش را از او دزدیدند.

رحمت الله سمندر رئیس انجمن خبرنگاران افغانستان می گوید “طی ده روز گذشته، خشونت های متفاوتی علیه خبرنگاران و اهالی رسانه بوقوع پیوسته است، که انجمن خبرنگاران افغانستان از نزدیک این رویدادها را نظاره می کند و از دولت می خواهد تا هر چه سریعتر در زمینه اقدام نماید و عاملین این رویدادها را به دست عدالت بسپارند.”

بر اساس اطلاعاتی که بدست فدراسیون بین المللی خبرنگاران رسیده، نشان می دهد که ریاست امنیت ملی پیش از وقوع این حادثه، از احتمال وقوع آن آگاه بوده، اما به موقع اقدام نکرده است.

فدراسیون بین المللی خبرنگاران گفته است “در میان خشونت های هدفمند و دشمنی های مسلحانه و از دست رفتن جان انسان های بی گناه در افغانستان، یک رسانه آزاد می تواند نور حقیقت را روشن نگاه دارد و مردم را در خصوص واقعیت های موجود مطلع کند. مقامات دولت افغانستان باید تمام قدرت خود را به کار گیرند تا آنهایی را که به رسانه ها حمله می کنند به دست عدالت بسپارند، تا از این رو، خبرنگاران بدون ترس به وظیفه خودشان ادامه دهند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.