اجتماعی

یونیسف معاش دو ماه معلمین افغان را پرداخت می کند

صندوق کودکان سازمان ملل(یونیسف) و همکارانش قرار است معاش دو ماه معلمان مکاتب عمومی افغانستان را از طریق حمایت مالی اضطراری پرداخت کند.

یونیسف برای حصول اطمینان از دسترسی تمام دختران و پسران افغان به مکتب و آموزش معاش ماه های جنوری و فبروری معلمان را پرداخت می کند.

در این راستا قرار است به هر معلم زن و مرد در سراسر افغانستان ماهیانه معادل صد دالر به افغانی معاش پرداخت گردد؛ در این طرح که از سوی اتحادیه اروپا حمایت مالی می شود یک صد و نود و چهار معلم افغان معاش دریافت می کنند.

داکتر محمد آیویا، نماینده یونیسف در افغانستان، گفت:«پس از ماه ها سختی و بی سرنوشتی برای معلمان، خوشحالیم حمایت های اضطراری خود را گسترش دهیم و به معلمان مدارس عمومی افغانستان که از هیچ تلاشی برای آموزش به کودکان دریغ نکرده اند معاش پرداخت نماییم.»

این در حالی ست که یونیسف برای تداوم حمایت های خود از معلمان مکاتب عمومی افغانستان به دو صد و پنجاه میلیون دالر بیشتر نیاز دارد و در این راستا از تمام کمک کنندگان بین المللی خواسته است در این طرح مهم و حیاتی به یونیسف کمک کنند.

داکتر آیویا گفت حمایت از آموزش جامعه محور، توزیع لوازم و امکانات تدریس و یادگیری و آموزش معلمین به ویژه معلمین زن جزء تلاش های بیشتر یونیسف در افغانستان می باشد.

 وی افزود همانند استانداردهای عملی یونیسف در دیگر کشورها، در افغانستان نیز یک پروسه نظارت قوی در دست اقدام است و شامل تعیین هویت و حضور معلمین مکاتب عمومی، تعیین استراتژی سریع پرداخت معاشات و استفاده از یک نهاد مستقل نظارتی سوم برای بررسی نتایج، می شود.

باید گفت حدود ۸٫۸ میلیون محصل در مکاتب عمومی افغانستان ثبت نام کرده اند و یونیسف تمام تلاش خود در سطوح مختلف را به کار بسته پس از رخصتی زمستانی زمینه بازگشت تمام دختران و پسران افغان به مکاتب را فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا