• انتشار: 2 آگوست 2017
  • ساعت: 18:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23180
پرینت

یوناما هدف قراردادن نمازگزاران مسجد جوادیه هرات را نکوهش کرد

هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) حمله شب گذشته بر مسجد جوادیه در ولایت هرات را که منجر به کشته شدن حداقل ۳۱ غیر نظامی، به شمول دو طفل و زخمی شدن بیش از ۶۰ تن دیگر شد، تقبیح کرد.

دو مهاجم هنگام ادای نماز و حضور صد ها نمازگزار وارد مسجد جوادیه هرات شده و به شلیک گلوله پرداختند، سپس این دو نفر در مقابل جماعت نمازگزار، مواد انفجاری همراه خویش را منفجر ساختند.

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سر منشی ملل متحد برای افغانستان گفت: “این حمله عمدی بر نمازگزاران غیر نظامی به هیچ وجه موجه نمی باشد.”

یوناما با نشر خبرنامه ای به نقل از اقای یاماموتو گفته: “نیت عاملان این حمله در خصوص هراس افکنی و شعله ور ساختن خشونت در برابر یک گروه خاص عمل زشت بوده و مسئولین آن باید به کیفر برسند.”

در خبرنامه نوشته شده که با در نظر داشت سطح تهدیداتی که متوجه مردم هست، ایجاب می کند تا مسوولان، امنیت عبادتگاه ها، اجتماعات عبادت کنندگان و مراسم مذهبی را تامین نمایند.

یوناما می گوید که در جریان سال ۲۰۱۶، یوناما چهار حمله جداگانه بر مساجد شیعه و اجتماعات مذهبی را ثبت نموده است. گروه تروریستی داعش مسئولیت دو حمله از این حملات را بر عهده گرفته است.

براساس معلومات یوناما، حمله روز گذشته در هرات پنجمین حمله در سال جاری می باشد که نمازگزاران را هدف قرار می دهد، و باعث کشته شدن حداقل ۴۴ غیر نظامی و زخمی شدن ۸۸ تن دیگر گردیده است.

چهار حمله از حمله های سال جاری در مساجد در ولایت هرات و یک حمله دیگر در کابل صورت گرفته است. داعش مسئولیت دو حمله را بر عهده گرفته است.

قانون بشردوستانه بین المللی حملات عمدی بر افراد ملکی و عبادتگاه ها را ممنوع نموده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.