- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

یوناما: معرفی والیان از سوی عبدالله نگران کننده است

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از اقدامات اخیر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله مبنی بر معرفی والیان جدید برای شماری از ولایات ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه‌ی یوناما هرچند از فرد و تیم مشخص نام برده نشده، اما گفته شده است که در مورد گزارش‌های منتشرشده درباره‌ی «جابه‌جایی» مقام‌ها در ولایت‌ها با استفاده از زور، نگران است.

در این اعلامیه که امروز (شنبه، ۳ حوت) منتشر شده، آمده است در حالی که تلاش‌ها برای تحقق کاهش خشونت جریان دارد، توسل به زور یا هر وسیله‌ی غیرقانونی، امید مردم به صلح را آسیب می‌زند.

در این اعلامیه از تمامی طرف‌ها خواسته شده است که به فیصله‌ی نهادهای قانونی احترام گذاشته و از طریق گفت‌وگو به تنش‌ها و جنجال‌های جاری پایان دهند.

این در حالی است که به دنبال اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، عبدالله عبدالله، رقیب اصلی اشرف غنی با آن مخالفت کرد و نتایج اعلام‌شده را «تقلبی» و «کودتای انتخاباتی» خواند. او پیشتر از تشکیل یک دولت همه‌شمول به رهبری تیم «ثبات و همگرایی» نیز خبر داده بود.

در اولین اقدام آقای عبدالله، محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل امروز از سوی تیم ثبات و همگرایی به‌حیث والی جدید سرپل معرفی شده است.

رحمانی از افراد نزدیک به جنرال دوستم است. جنرال دوستم پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، به اعلام حکومت موازی به رهبری عبدالله عبدالله هشدار داده بود.

امید میثم، معاون سخن‌گوی ریاست اجراییه پیشتر گفته بود عنایت خان حبیبی، از افراد نزدیک به محمد محقق از سوی عبدالله به‌حیث معاون مالی و اداری والی سرپل تعیین شده است.

به گفته‌ی آقای میثم، ثبات و همگرایی به‌زودی برای شماری از ولایات دیگر نیز والی معرفی خواهد کرد.