• انتشار: ۱۱ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۸:۴۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 58853
پرینت

یوناما: طرف های جنگ از کشتار غیرنظامیان پرهیز نمایند

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، از طرف‌های درگیر جنگ در کشور، خواست برای محافظت از غیرنظامیان خشونت‌ها را کاهش دهند.

در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه (۱۱ جوزا)، از سوی این نهاد به نشر رسیده، آمده است دولت افغانستان و طالبان باید گفت‌وگوهای صلح را به صورت جدی پیگیری کنند، تا این گونه‌ خشونت‌ها کاهش یاید .

یوناما، گفته است که در هفته‌ی گذشته، تنها در جریان ۷ رویداد در ولایت‌های کندهار، ارزگان، هلمند، سرپل، پروان و کاپیسا، ۲۳  غیرنظامی جان باخته و ۴۹ نفر دیگر زخمی شده اند.

در این خبرنامه آمده است: «بسیاری از افرادی ملکی توسط فیرهای غیر مستقیم اردوی ملی و طالبان کشته و زخمی می‌شوند. حملات هوایی اردوی ملی و مواد منفجره تعبیه‌شده توسط عناصر ضد دولتی، باعث تلفات زیادی افرادی ملکی می‌شود.»

این نهاد، تأکید کرده است که آن‌ها یافته‌های خود را با طرفین درگیر در میان می‌گذارد، تا دو طرف برای محافظت از غیرنظامیان اقدام کنند.

این در حالی است که روز دوشنبه- ۱۰ جوزا- کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز گفته است که تلفات غیرنظامیان، جنایت جنگی و ضدبشری است که تحت هیچ شرایطی عاملان آن بخشیده نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.