• انتشار: 7 دسامبر 2020
  • ساعت: 15:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 51714
پرینت

یوناما: سیستم قضایی افغانستان نتوانسته عدالت را برای زنان تأمین کند

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت اغلب زنانی که قربانی خشونت اند، به عدالت دست نیافته‌اند و مجازات عاملان خشونت علیه زنان در افغانستان اندک بوده است.

بر اساس گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و دفتر کمیشنری سازمان ملل برای حقوق بشر، نظام عدلی افغانستان در تأمین عدالت برای زنان و دختران افغان در جرایم خشونت علیه زنان، موفق نبوده است.

در این گزارش که امروز( دوشنبه،۱۷ قوس) به نشر رسیده، کارکردهای نظام عدلی افغانستان در ارتباط با رسیدگی به قضایای خشنونت علیه زنان افغانستان از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۰ به بررسی گرفته شده است.

گفته می‌شود پیشرفت‌ در پاسخ‌های نظام عدلی به قربانیان خشنونت علیه زنان محدود بوده است و از صد در صد قضایای ثبت شده، تاکنون در حدود ۴۰ درصد از عاملان تمامی قضایا محکوم شده‌اند.

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت اغلب زنانی که قربانی خشونت اند، به عدالت دست نیافته‌اند و مجازات عاملان خشونت علیه زنان در این کشور اندک بوده است.

از سویی‌هم یوناما گفته است بسیاری از زنان در افغانستان به دلیل خشونت‌ها دست به خود کشی و خود سوزی می‌زنند این نشان می‌دهد که سیستم عدلی این کشور پاسخ‌گوی عدالت نبوده است.

فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما و نماینده‌ی کمیشنر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان گفته است که نظام عدلی این کشور برای زنان خشونت دیده، کار درخوری انجام نداده است.

وی می‌افزاید باید تلاش‌ صورت بگیرد تا زنان و دختران به عدالت دسترسی پیدا کنند و نظام عدلی به کرامت ایشان ارج قایل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.