امنیت و جرایمِتیتر یک

یوناما: داعش و حملات هوایی به افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستان دامن زده اند

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان امروز (دوشنبه) ضمن ارائه گزارش سالانه خود در خصوص تلفات غیرنظامیان در کشور گفت که طی سال ۲۰۱۶ به طور مجموع (۳،۴۹۸) تن جانشان را از دست دادند و (۷،۹۲۰) دیگر نیز زخمی شدند، که سه درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

گزارش سازمان ملل می نویسد “برخلاف پس زمینه جنگ های زمینی مداوم، میدان های جنگ هم اکنون به پناهگاه های غیرنظامیان نفوذ کرده است؛ پناهگاه هایی که باید از هر گونه آسیب بدور بمانند. حملات انتحاری در مساجد، حملات هدفمند در مراکز ولسوالی ها مانند بازارها و خانه ها، و استفاده از مکاتب و شفاخانه ها به عنوان پایگاه های نظامی از جمله این موارد می باشند.”

مانند همیشه بیشتر این تلفات (در حدود ۶۱ فیصد) از سوی گروه های مخالف دولت مانند طالبان و گروه اسلامی (داعش) صورت گرفته است.

دفتر یوناما کشته و زخمی شدن ۴،۹۵۳ تن را طی سال ۲۰۱۶ به گروه طالبان نسبت داده است؛ اما از تغییر بسیار زیاد در فعالیت و حملات گروه داعش طی این سال خبر می دهد.

یوناما گفته است که حملات داعش طی این سال ۱۰ برابر افزایش یافته است؛ گروهی که اغلب شهروندان افغانستان شیعه مذهب را هدف قرار می دهد.

این گروه با وجود این که گروهی افراطی نوظهور و کوچک در افغانستان است، اما مسبب کشته و زخمی شدن دست کم ۸۹۹ تن طی سال ۲۰۱۶ بود، و حملات انتحاری زیادی را نیز طی همین سال انجام داد.

سازمان ملل می گوید از زمانی که اطلاعات تلفات غیرنظامیان را از سال ۲۰۰۹ شروع به ثبت کرده است، سال گذشته حملات انتحاری بیشترین تلفات را به خود گرفته است.

در همین حال، نیروهای امنیتی دولت نیز مسئولیت در حدود ۲۰ فیصد تلفات غیرنظامیان را بر عهده دارند، در حالیکه شبه نظامیان طرفدار دولت و نیروهای بین المللی هر یک تنها ۲ فیصد مسئول این تلفات بوده اند.

گزارش سازمان ملل می افزاید که از میان مرگبارترین تاکتیک های جنگی که توسط دولت استفاده می شود، استفاده از جنگ افزارهای سنگین مانند توپ در مناطق پر ازدحام است.

از سویی دیگر و همزمان با اینکه نیروی هوایی افغانستان جنگنده های بیشتری دریافت کرده، و نیروهای آمریکایی نیز اجازه راه اندازی حملات هوایی بیشتری علیه مواضع داعش و طالبان یافته اند، تلفات ناشی از حملات هوایی طی سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵، در حدود ۹۹ فیصد افزایش یافت؛ رقمی که از سال ۲۰۰۹ تاکنون بی سابقه بوده است.

دست کم ۱۲۷ تن در نتیجه حملات هوایی جنگنده های بین المللی در این سال جانشان را از دست دادند و ۱۰۸ تن دیگر زخمی شدند. در حالیکه تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی نیروی هوایی افغانستان طی این سال ۸۵ کشته و ۱۶۷ زخمی بوده است.

مسئولیت کشته شدن ۳۸ تن و زخمی شدن ۶۵ تن ناشی از حملات هوایی توسط سازمان ملل مشخص نشده است.

در همین حال، مقامات آمریکایی تنها احتمال تلفات غیرنظامی را در یک رویداد در کندز در چهار ماه پیش اذعان کرده اند. در این رویداد طی عملیاتی مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان، دست کم ۳۲ غیرنظامی کشته شدند و ۲۶ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین تلفات کودکان طی این سال با مرگ ۹۲۳ کودک و زخمی شدن ۲،۵۸۹ تن، افزایشی ۲۴ درصدی داشته اشت، که عمده این تلفات ناشی از انفجار مواد باقی مانده از جنگ بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا