• انتشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۲:۰۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5845
پرینت

یوناما حملات اخیر به کابل را محکوم کرد

یوناما (ماموریت حمایتی سازمان ملل متحد در افغانستان) حملات اخیر به شهر کابل را که باعث کشته و زخمی شدن بیش از ۶۱ تن شد را شدیدا محکوم کرد.

گروه طالبان مسئولیت سه حمله اخیر به کابل را که در آغازین روزهای سال نو میلادی به وقوع پیوست و باعث کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن دست کم ۵۶ تن شد را به عهده گرفت.

در این رویدادها ۱۰ کودک و ۹ زن نیز کشته و یا زخمی شدند. ۴ کارمند سازمان ملل متحد نیز زخمی شده اند.

مارک باودن معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان گفت: “استفاده از مواد منفجره در مناطق پر ازدحام شهری تنها سبب آسیب رساندن به زنان و کودکان و مردان غیرنظامی می شود. کشته شدن افراد، تخریب خانه ها و تجارت و املاک شخصی و ایجاد رعب و وحشت، تنها نتیجه ی حملات انتحاری در مناطق شهری می باشد.”

در روز اول سال جدید میلادی، گروه طالبان به رستوارنت لوجاردین در سرک تایمنی شهر کابل حمله کرد که در این رویداد دو تن کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شدند.

در چهارم جنوری، این گروه دو حمله بر میدان هوایی بین المللی کابل راه اندازی کرد که در این رویداد نیز ۳ تن کشته و ۳۸ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین در پایان همان روز، یک بمب چسبکی/مغناطیسی در منطقه وزیر اکبر خان کابل منفجر شد که خوشبختانه تلفاتی نداشت.

یوناما در بیانیه ای نوشت “قانون حقوق بشر بین الملل به طور واضح حمله به غیر نظامیان را ممنوع می کند و از تمامی طرف های درگیر خواسته است در همه زمان ها از آسیب رساندن به غیرنظامیان خود داری کنند.”

بیانیه یوناما می افزاید “این حملات در حالی در کابل صورت می گیرد که بسیاری از مردم افغانستان امیدوار به از سرگیری مذاکرات صلح هستند.”

بیانیه علاوه می کند “یوناما به خانواده های قربانیان این حوادت تسلیت خود را ابراز می کند و آرزوی بهبودی سریع برای زخمی های این حادثه ها دارد. یوناما گزارش سالانه خود را در خصوص تلفات غیرنظامیان افغانستان در سال ۲۰۱۵ در ماه فبروری منتشر می کند.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.