• انتشار: 15 فوریه 2018
  • ساعت: 11:49
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 26434
پرینت

یوناما: تلفات غیرنظامیان در سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته است

دفتر ماموریت حمایتی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در تازه ترین گزارش خود گفته است که تلفات غیرنظامیان افغان در طول سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل از آن ۹ فیصد کاهش یافته است.

 

یوناما در گزارشی امروز (پنجشنبه) نوشته است که شمار تلفات غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل از آن ۹ درصد کاهش یافته است، اما تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی نیروهای افغانستان و بین المللی افزایش چشمگیری داشته است.

تداماچی یاماموتو نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید: «این آمار ناامید کننده اطلاعات معتبری در خصوص تاثیر جنگ فراهم می کند، اما این ارقام به تنهایی نمی تواند درد و رنجی که به مردمان عادی طی این جنگ وارد شده را نشان دهد.»

براساس گزارش سالانه این دفتر از تلفات غیرنظامیان افغان طی جنگ های جاری کشور، از ابتدای سال ۲۰۱۷ الی پایان این سال ۳،۴۳۸ تن جان باخته و ۷،۰۱۵ زخمی شده اند، که بطور مجموع تعداد تلفات سال گذشته را به ۱۰۴۵۳ تن می رساند.

این در حالیست که در مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۶ براساس آمار این دفتر، ۱۱۴۳۴ تن به طور مجموع آسیب دیدند. (۳۵۱۰ تن کشته و ۷۹۲۴ زخمی)

سازمان ملل می افزاید که اما این آمار کاهش تلفات غیرنظامیان با افزایش تلفات غیرنظامیان افغان ناشی از حملات هوایی نیروهای بین المللی و افغان مواجه بوده است.

بر این اساس، سال گذشته ناشی از حملات هوایی طرفدار دولت افغانستان ۶۳۱ مورد تلفات به شمول ۲۹۵ تن کشته و ۳۳۶ زخمی ثبت گردیده است؛ که این افزایشی ۷ فیصدی را نسبت به آمار سال قبل از آن نشان می دهد. همچنین این آمار نشان می دهد که از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیشترین تلفات ناشی از حملات هوایی در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است.

به طور کل، در سال گذشته طی هر عملیات هوایی ۶ فیصد به غیرنظامیان افغانستان تلفات وارد شده است.

گزارش سالانه دفتر سازمان ملل در همین حال می نویسد که از آغاز ورود نظامی آمریکا به افغانستان و سرنگونی حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی، دست کم ۲۸،۹۲۱ غیرنظامی جان باخته و ۵۲،۳۶۶ تن دیگر زخمی شده اند.

حملات انتحاری و دیگر حمله های ترکیبی (زمانی که مهاجمان مسلح از دو و یا چند نوع حمله برای یک هدف استفاده می کنند) ۲۲ فیصد از کل تلفات غیرنظامیان افغانستان در سال ۲۰۱۷ را تشکیل می دهد؛ که ۱۶ فیصد آن تنها در کابل روی داده است.

یاماموتو با ابراز نگرانی شدید خود نسبت به آمار تلفات غیرنظامیان افغان، گفت: «از ادامه استفاده غیرقانونی و بدون تبعیض از بمب های انتحاری و دیگر مواد انفجاری در میان مناطق مزدحم از  غیرنظامیان متاثر هستم. این واقعا شرم آور است.»

این دفتر همچنین از افزایش حملات به مکان های مذهبی و مقدس و رهبران مذهبی در سال ۲۰۱۷ خبر می دهد.

براساس گزارش دفتر سازمان ملل متحد در کابل، طی ۳۸ حمله به مکان های مقدس در جریان سال ۲۰۱۷ دست کم ۲۰۲ تن جان باخته و ۲۹۷ تن دیگر زخمی شدند.

این آمار نسبت به آمار سال قبل از آن سه برابر افزایش در حملات را نشان می دهد، دو برابر در آمار کشته ها و ۳۰ فیصد افزایش در کل تلفات غیرنظامیان طی حمله به مکان های مذهبی را حاکی است.

گزارش همچنین می گوید که زنان طی سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ یک فیصد بیشتر تلفات دیده اند، و آمار مرگ شان نیز ۵ فیصد افزایش داشته است.

درگیری های زمینی همچنان بیشترین سهم را در تلفات زنان دارد، گرچه یوناما می گوید که ۱۱ فیصد این تلفات نسبت به آمار سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است.

همچنین همزمان با کاهش نسبی آمار تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۷، تلفات کودکان نیز در این سال ۱۰ فیصد کاهش داشته است.

سازمان ملل می گوید که در سال ۲۰۱۷ دست کم ۸۶۱ کودک طی درگیری ها کشته شده و ۲۳۱۸ تن دیگر زخمی شدند.

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] یوناما: تلفات غیرنظامیان در سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته… […]

  2. […] کلیک کنید: یوناما: تلفات غیرنظامیان در سال گذشته ۹ درصد … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.