• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۱:۱۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 54904
پرینت

یوناما: افزایش مشارکت زنان در تمام عرصه ها بخشی از ماموریت ماست

یوناما اعلام کرد بخشی از ماموریت آنها حمایت از حقوق زنان می باشد تا اطمینان حاصل کنند زنان افغان در همه سطوح به شمول روند صلح از مشارکت معنی دار برخوردار هستند.

با وجود تلاش های حکومت افغانستان ، جامعۀ مدنی ، سازمان های حمایت از حقوق زنان و جامعۀ جهانی هنوز هم صدای گروهی بزرگی از زنان در مورد صلح کمتر انعکاس یافته است در حالیکه این زنان یک بخش مهم جامعۀ افغانستان را تشکیل میدهند.

زنانی که در حاشیه قرار گرفته اند عبارت از بانوان خانه، خیاط ، آشپز ، پیشه ور ، آرایشگر و غیره میباشند که مطابق طبیعت زندگی وشغلی شان به دنیای بیرونی دسترسی کمتر دارند، آنها در فعالیت های مدنی و اجتماعی اشتراک نمیکنند، به رسانه های اجتماعی دسترسی ندارند تا دیدگاه ها ، پیشنهادها ، مشکلات و توقعات شان را به عامۀ مردم شریک سازند.

این در حالی است که نخستین جلسه شورای عالی زنان تحت ریاست اشرف غنی رییس جمهور افغانستان به تاریخ (۱۰حوت ) برگزار شده بود.

رییس جمهور تصریح کرد که در گذشته تمرکز روی نقش دومی زن بوده، اما امروز تاکید روی نقش کلیدی زن به عنوان زن افغان و زن شهروند دارای حقوق مساوی با مردان میباشد که این خود یک اصل مسلم قانون اساسی کشور است.

و خانم اول در باره ایجاد این جلسه گفت که ایجاد این شورا، ثابت می سازد که دولت حامی زنان است و با این قدم بزرگ، زمینه پیشرفت آنان در سطوح تصمیم گیری فراهم می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.