سیاست

یوناما از آزار و اذیت کارمندان زن خود توسط طالبان انتقاد کرد؛ طالبان اما رد می کند

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» در اعلامیه ای از آزار و اذیت کارمندان زن افغان خود توسط طالبان خبر داده و ضمن انتقاد از آن، خواستار پایان دادن به تهدید و ارعاب کارکنان اناث خود شده است.

دفتر یوناما روز گذشته (دوشنبه ۲۱ سنبله) در یادداشتی در صفحه فیسبوکش نوشت سه خانم افغان که از کارکنان این سازمان هستند برای بازجویی توسط مقام های حاکم به طور موقت بازداشت شدند.

این سازمان جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرده اما گفته است که سازمان ملل متحد نگرانی فزاینده خود را در مورد اقدامات مقامات حاکم افغانستان علیه کارکنان زن افغان خود ابراز می کند.

یوناما در اعلامیه اش افزوده که سازمان ملل از مقام‌های حاکم می‌خواهد که به تعهدات خود در مورد احترام به امتیازات و مصونیت‌های سازمان ملل متحد و همه کارکنان آن از جمله آزادی گشت و گذار آنها در سراسر کشور پایبند باشند.

در همین حال، بلال کریمی از سخنگویان طالبان اظهارات سازمان ملل درباره بازداشت و آزار و اذیت کارکنان این سازمان را نادرست خواند.

آقای کریمی اما بازداشت این کارکنان را غیرمستقیم تایید می کند و در این خصوص گفته است که این خانم ها به علت اشتراک در یک تجمع در قندهار مورد سوال قرار گرفتند و سپس آزاد شدند.

او در توییترش نوشت: « کدام کارمند خانم ملل متحد با هیچ مشکلی مواجه نشده و نه هم کسی توقیف شده است .البته از یک تجمع خانم‌ها در قندهار وضاحت خواسته شده، زمانیکه معلوم شد که کارمندان ملل متحد هستند، مسئولین منصرف شدند و هیچ کدام حادثه رخ نداد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا