• انتشار: 16 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:16
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40015
پرینت

یوسف نورستانی از سوی یک دادگاه امریکایی به دزدی از اموال عمومی محکوم شد

احمدیوسف نورستانی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و عضو کنونی مجلس سنای افغانستان، از سوی یک دادگاه فدرال در آمریکا به جرم «دزدی از بودجۀ عمومی» محکوم شد.

بر اساس خبرنامۀ وزارت عدلیۀ آمریکا، آقای نورستانی در دادگاه منطقۀ جنوبی کالیفرنیا اعتراف کرده است که در فاصله جولای ۲۰۱۵ و دسامبر ۲۰۱۸ در بارۀ سفرها و محل اقامت‌اش دروغ گفته و به گونۀ غیرقانونی بیش از صدهزار دالر از بودجۀ رفاه اجتماعی دولت آمریکا دریافت کرده است.

در این خبرنامه آمد آقای نورستانی در دادگاه اعتراف کرده است که در ماه جولای سال ۲۰۱۵ به دریافت کمک‌های مالی دولتی (کم‌خرج افراد کم‌درآمد) به ادارۀ رفاه اجتماعی درخواست داده است.

کسانی‌که مستحق این کمک‌های دولتی شناخته می‌شوند، باید در آمریکا اقامت داشته باشند و سفرهای خارجی بیش از ۳۰ روز خود را به دولت گزارش دهند.

آقای نورستانی اعتراف کرده است که به ادارۀ رفاه اجتماعی در بارۀ سفرها و محل اقامت‌اش بارها دروغ گفته است.

او به گونۀ غیرقانونی بیش از ۲۷ هزار دالر از این اداره دریافت کرده و بیش از ۷۳ هزار دالر هم خرج هزینه‌های درمانی او شده است.

آقای نورستانی به عنوان بخشی از توافق دعوی، به بازگرداندن کامل پول دولت توافق کرده‌ است.

در توضیحات دادگاه فدرال در آمریکا آمده است که سرقت اموال عمومی ۱۰ سال زندان و ۲۵۰ هزار دالر جریمه در پی دارد.

آقای نورستانی در ۹ مارچ سال ۲۰۲۰ باید دو باره در دادگاه حاضر شود.

سفارت آمریکا در کابل در توییتی نوشت آقای نورستانی به جرم کلاهبرداری در آمریکا محکوم شده است.

آقای نورستانی، در ماه ثور سال جاری خورشیدی توسط دادگاه مبارزه با جرایم سنگین در افغانستان به ۱۳ ماه زندان و پرداخت یک میلیون افغانی جریمه محکوم شد، اما زندانی نشد.

دادستانی ادعا داشت احمدیوسف نورستانی، در سال ۲۰۰۹ میلادی که والی هرات بود مبلغ یک میلیون افغانی را از پول «تصدی ملی بس» برداشته و دو باره به خزانۀ دولت واریز نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.