• انتشار: 20 ژوئن 2019
  • ساعت: 09:58
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35207
پرینت

یاماموتو: طالبان باید وارد صلح بین‌الافغانی شوند

نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان با اشاره به تلاش‌های صلح می‌گوید که این تلاش‌ها در مسیر درست در حرکت است.

 تدامیچی یاماموتو که روز گذشته (۲۹ جوزا/۱۹جون) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می‌کرد، تاکید کرد طالبان باید به مذاکرات صلح بین‌الافغانی حاضر شوند.

آقای یاماموتو با اشاره به نشست سیاسیون و طالبان در مسکو گفت همه این تلاش‌ها باید به‌سوی یک هدف در حرکت باشند تا گفتگوهای رسمی بین حکومت افغانستان و طالبان آغاز شده و صلح تامین گردد.

او همچنین گفت استقبال گسترده بین‌المللی از گفتگوهای مستقیم امریکا و طالبان وجود دارد و جرمنی و قطر نیز برای میزبانی از گفتگوهای بین الافغانی اعلام آماد‌گی کرده‌اند.

یاماموتو تاکید کرد، هرچند برای رسیدن به صلح افغانستان راه طولانی در پیشرو است؛ اما تلاش‌های مشترک (امریکا و جامعه جهانی) در مسیر درست در حرکت است.

نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که در روند صلح، حقوق زنان افغانستان نباید به هیچ وجه ممکن پایمال شود.

زنان در پروسه صلح باید نقش فعال تری داشته باشند

از سوی هم، سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت زنان افغانستان در روند صلح متعهد و خواستار حفظ ارزش‌های مندرج قانون اساسی است.

خانم سمر تاکید کرد زنان افغانستان می‌خواهند روی حقوق زنان، سایرحقوق بشری و دموکراسی در گفتگوهای سیاسی معامله نشود و حتی از آجندای مذاکره با طالبان محفوظ بمانند.

این در حالی است که قرار است دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان تا چند روز آینده آغاز شود. زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته که کشورش در پی رسیدن به یک توافق جامع صلح است نه خروج نظامی از افغانستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.