سیاست

یادآوری کلینتون به روسیه؛ شبه نظامی گری سبب خروج شوروی از افغانستان و خلق طالبان شد

هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیشین امریکا، معتقد است شبه نظامیان مسلح سبب شکست اتحاد جماهیر شوروی سابق از افغانستان شده است.

به نقل از «News.18» وی افزود اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۸۰ میلادی به افغانستان حمله کرد اما این تجاوز پایان خوشی برای روس ها نداشت و حقیقت این است که که نیروهای شبه نظامی مصمم، تمویل شده و مسلح اساسا سبب خروج شوروی سابق از افغانستان شد.

اشاره کلینتون به جنگ داخلی افغانستان بود که توسط امریکا، پاکستان و چین سازماندهی و طی آن گروه های مختلف مجاهدین علیه اتحاد جماهیر شوروی پیشین تمویل می شد.

وی گفت:«چندین کشور مشاورین خود را در این دهه به افغانستان فرستادند و گروه هایی که برای جنگ با شوروی جذب شده بودند را مسلح نمودند.»

این در حالی ست که در ماه جنوری و قبل از فرمان حمله به اوکران توسط ولادمیر پوتین، دولت بایدن به روسیه هشدار داده بود در صورت حمله به اوکراین با یک شبه نظامی گری خونین روبرو می شود.

نیویورک تایمز در آن زمان گزارش داد لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، و جنرال مایک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح امریکا، این پیام را به همتایان روسی خود انتقال داده بودند.

مشخص نیست منظور هیلاری کلینتون به شور شفاف به ظهور طالبان و القاعده پس از خروج ارتش سرخ از افغانستان بوده یا خیر اما این گروه های تروریستی سبب ناآرامی منطقه و مرگ انسان های زیادی در هند، پاکستان و افغانستان به دلیل حملات انتحاری و تروریستی خود شدند. این گروه ها همچنین جنگ داخلی در افغانستان را رقم زدند.

در زمان حمله شوروی سابق به افغانستان، سازمان استخبارات مرکزی امریکا(سی آی ای) به گروه های مختلف مجاهدین برای مقابله با ارتش سرخ کمک مالی و تجهیزاتی می کرد و آنها را آموزش می داد. گروه های مجاهدین پس از خروج شوروی و دامن زدن به یک جنگ داخلی دیگر کنترل افغانستان را به دست گرفتند.

اسامه بن لادن، رهبر القاعده، نیز کمی پیش از خروج شوروی از افغانستان در دهه هشتاد میلادی قوت گرفت و گروه تروریستی تحت رهبری او کشتارهای مرگباری را در افغانستان رقم زد و حمله تروریستی یازده سپتامبر را انجام داد.

امریکا برای انتقال حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان حمله کرد و جنگی را شروع نمود که بیش از دو دهه طول کشید. طالبان پس از این جنگ طولانی یک بار دیگر در آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی بر افغانستان مسلط شدند و دولت دموکراتیک مورد حمایت امریکا نابود شد.

اوضاع کنونی افغانستان بسیار وخیم است و بحران انسانی و اقتصادی به وجود آمده سرنوشت بدی را برای افغان ها رقم زده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا