اجتماعی

گُرده فروشی برای تهیه غذا و سوخت!

پلاکاردی که روی آن نوشته شده «گُرده برای فروش» بر درختی در کابل نصب شده است.

پس از تسلط دوباره طالبان و سقوط دولت پیشین و قطع کمک های خارجی افغانستان به طور کامل تغییر کرد و به بزرگترین بحران انسانی در جهان تبدیل شد.

به دنبال کنترل دوباره کشور توسط طالبان در پانزده آگوست جمعیت بالایی از شهروندان کشور به فکر فرار از افغانستان افتادند.

از فروش خانه، وسایل خانه، تجهیزات گرفته تا فروش دختران و به تازگی فروش اعضای بدن همه و همه بیانگر داستان تلخ افغانستانی ها برای جهان می باشد.

میلیون ها افغان هیچ شغل و کسب و کاری ندارند، بهای مواد غذایی و سوخت به شدت افزایش یافته و نزدیک شدن زمستان مردم را وادار کرده برای به دست آوردن پول جهت خرید مایتحاج از جمله چوب و زغال برای گرم کردن خانه هایشان دست به هر کار بزنند.

براساس تخمین سازمان ملل، در زمستان پیشرو بیش از بیست و چهار میلیون افغان ممکن است از  گرسنگی بمیرند و سه میلیون کودک مبتلا به سوء تغذیه در معرض گرسنگی شدید قرار دارند.

مردم اکنون به وضعیتی رسیده اند که برایشان مهم نیست چه کسی بر کشور حکومت می کند و سیاست ها چیست و تنها چیزی که برای آنها مهم است تهیه غذا برای فرزندان شان و گرم نگه داشتن خانه هایشان می باشد.

این وضعیت اسف بار افغانستان می طلبد که جامعه جهانی پای پیش بگذارد، سیاست را کنار نهد، مسائل انسانی را از سیاست جدا کند و زندگی انسانی هایی که قربانی سیاست شده اند را نجات دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا