• انتشار: 23 جولای 2020
  • ساعت: 12:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46125
پرینت
خلیلزاد حمله هوایی نیروهای امنیتی در هرات را محکوم کرد

گورهای بیشتر باعث پیشرفت صلح نخواهد شد

خلیلزاد حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در هرات را محکوم کرد و گفت عکس‌ها و گزارش‌های شاهدان عینی در هرات حاکی از این است که بسیاری از غیرنظامیان به‌شمول کودکان در جمع قربانیان حمله‌ی هوایی نیروهای افغان دیده می شود.

 زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در ولایت هرات گفت «گورهای بیشتر» باعث پیشرفت در روند صلح نمی‌شود.

آقای خلیل‌زاد امروز (پنج‌شنبه، ۲ اسد) در رشته‌تویتی گفت مردم افغانستان خواهان آغاز «فوری» مذاکرات و توافق صلح اند.

او تأکید کرد: «گورهای بیشتر باعث پیشرفت به سوی مذاکرات نخواهد شد.»

او ضمن محکومیت حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در هرات گفت عکس‌ها و گزارش‌های شاهدان عینی در هرات حاکی از این است که بسیاری از غیرنظامیان به‌شمول کودکان در جمع قربانیان حمله‌ی هوایی نیروهای افغان اند.

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا گفت از تحقیقات در مورد این حمله حمایت می‌کند.

به گفته‌ی او، افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته شاهد خشونت‌های زیادی بوده است و بسیاری از افغان‌ها در شبانه‌روز گذشته جان‌شان را از دست داده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد همچنان از حملات اخیر گروه طالبان که در آن‌ها غیرنظامیان جان باخته‌اند، ابراز تأسف کرده است.

با این حال او از طرف‌های درگیر خواسته است که خشونت‌ها را مهار و از غیرنظامیان حافظت کنند.

آقای خلیل‌زاد تأکید کرد: «ما از همه‌ی طرف‌ها می‌خواهیم که به‌جای عقب‌زدن این روند (صلح) خشونت‌ها را مهار، غیرنظامیان را حفاظت و از آن جایی که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک است، خویشتن‌داری لازم را نشان دهند.»

نیروهای افغان دیروز (چهارشنبه، ۱ سرطان) یک حمله‌ی هوایی را بر مواضع گروه طالبان در منطقه‌ی «خم‌زیارت» در در مرز ولسوالی‌های گذره، پشتون زرغون و ادرسکن راه‌اندازی کردند.

عبدالعلی فقیریار، ولسوال ادرسکن به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که در این حمله تجمع طالبان برای بازدید از قاری غلام‌نبی، از فرماندهان برجسته‌ی طالبان در این ولسوالی پس از رهایی از زندان بگرام هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته‌ی او، در این حمله‌ی هوایی دست‌کم ۴۵ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، شاهدان عینی در ولایت هرات می‌گویند که نیروهای هوایی افغان در ولسوالی گذره این ولایت غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند.

صبور رحمتی، یکی از این شاهدان می‌گوید در این حمله‌ی هوایی نیروهای افغان دست‌کم ده غیرنظامی از جمله چهار عضو خانواده‌ی او کشته شده‌اند.

او می‌افزاید هشت غیرنظامی دیگر نیز در این حمله زخمی شده‌اند.

محمد ظریف، دیگر شاهد عینی این رویداد مدعی است که در این حمله غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان هدف گرفته شده‌اند.

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفته است که این حمله هوایی بر تجمع طالبان که قصد راه‌اندازی حمله بالای نیروهای افغان را داشته‌اند، انجام شده است.

گروه طالبان نیز اعلام کرده است در این حمله هوایی، ۱۲ غیرنظامی کشته و هشت غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.