سیاست

گورباچف: از هما ابتدا مشخص بود امریکا در افغانستان شکست می خورد

 میخائیل گورباچف؛ ​​آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، ماموریت واشنگتن را در افغانستان از همان ابتدا محکوم به شکست توصیف کرد.

این سیاستمدار روس هفته گذشته هم به آژانس اطلاعات روسیه (RIA) گفت که ایالات متحده و ناتو باید زودتر به شکست خود اعتراف می کردند.

گورباچف که خود ناظر بر خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان در سال ۱۹۸۹ بود، در مصاحبه ای نادر گفت: «حضور آمریکا در افغانستان مانند بسیاری از پروژه های مشابه دیگر تهدیدی بود که بزرگنمایی شده و فاقد هرگونه ایده ژئوپلیتیکی مشخص بود. ضمن آنکه به این موارد تلاش های غیرواقعی واشنگتن برای دموکراتیزه کردن جامعه ای متشکل از قبایل بسیار را هم باید اضافه کرد».

گورباچف ​​که اکنون ۹۰ ساله است ، تلاش های آمریکا را در افغانستان “از ابتدا شکست خورده دانست”، گرچه روسیه در مراحل اولیه از حامیان حضور واشنگتن در این کشور بود.

گورباچف به عنوان آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی پیش از فروپاشی که سیاست گلاسنوست وی بسیار معروف است (یکی از سیاست های گورباچف که در زبان روسی معنای شفافیت می دهد) و در واقع با این اقدام اتحاد جماهیر شوروی را به روی عموم مردم و جهان باز کرد، سرپرستی سقوط امپراتوری کمونیستی روسیه را در سال ۱۹۹۱ پس از کودتای نافرجام علیه خود به عهده گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا