سیاست

گوترش: افغانستان به یک تار بند است؛ قوانین و تحریم ها باید تعلیق گردند

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه ۶ دلو) در جلسه شورای امنیت در مورد افغانستان گفت که افغانستان پس از تسلط طالبان هم اکنون به یک «تار» تا فروپاشی فاصله دارد.  

آقای گوترش گفت که میلیون ها شهروند افغانستان این روزها با چالش هایی چون گرسنگی، عدم دسترسی به خدمات اجتماعی و تحصیل مواجه هستند.

وی افزود: «ما باید آن دسته از قوانین و شرایط مان را که محدود کننده اقتصاد افغانستان و عملیات نجات دهی می باشد را به حالت تعلیق در آوریم. در این شرایط نیاز، باید به طور جدی قوانین را مجددا بررسی کنیم.»

گوترش همچنین گفت: «باید به نهادهای مالی و شرکای تجاری ضمانت های قانونی بدهیم که آنها بدون نگرانی از تخطی تحریم ها به همکاری در بخش کمک های انسانی به افغانستان بپردازند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین علاوه کرد همان طور که در ماه دسامبر مبلغ ۲۸۰ میلیون دالر از بودجه بازسازی افغانستان نزد بانک جهانی آزاد گردید، آن ۱٫۲ میلیارد دالر باقی مانده نیز نزد این بانک باید فورا آزاد گردد تا به مردم افغانستان در زمستان کمک صورت بگیرد.

وی همچنین در خصوص وضعیت حقوق بشری در افغانستان هشدار داد و گفت که طالبان باید از بازداشت های خودسرانه خودداری کنند.

گوترش ضمن تاکید بر این که طالبان باید به حقوق بشر احترام بگذارد، افزود که این که رویاهای دختران افغانستان از آنها گرفته می شود یک تراژدی می باشد.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (چهارشنبه ۶ دلو) جلسه ای در مورد وضعیت افغانستان برگزار کرد که در آن، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، دیبرا لاینز معاون دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان و وزیر خارجه ناروی سخنرانی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا