• انتشار: 2 فوریه 2017
  • ساعت: 14:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18303
پرینت
ریاست اجرایی:

گماشتن متهمان به تقلب انتخابات پیشین در چارچوب دولت، روند انتخابات را صدمه می زند

ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی می گوید که گماشتن متهمان به تقلب انتخابات ریاست جمهوری در چارچوب اداره های دولتی روند انتخابات را صدمه می زند.

مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی امروز پنجشنبه در نشستی خبری گفت که کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی متهم به تقلب هستند و نباید برایشان امتیاز و کار داده شود.

آقای رحیمی علاوه کرد که انتخاب این افراد در بدنه حکومت و امتیاز دهی، روند انتخابات را صدمه می‌زند و اعتباری که مردم بالای این روند دارند را آسیب می‌رساند.

سخن‌گوی ریاست اجرایی هم‌چنان در مورد این‌که رییس جمهوری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخابات را به حیث مشاورانش تعیین کرده، گفت که بحث تعیین مشاورین تصمیم شخصی است و ما در ریاست اجرایی مخالف هرنوع امتیاز به آنانی که در تقلب سهیم بودند، بودیم و هستیم.

آقای رحیمی گفت که ریاست اجرایی با مقرری برخی از اعضای پیشین این کمیسیون‌ها در جایی که دخیل بودند، موضع‌گیری جدی داشتند.

این در حالی‌ست که کمیسیون‌های انتخاباتی به تقلب در انتخابات و هم‌چنان به‌بحران‌کشانیدن افغانستان بودند و بسیاری از مردم خواهان دادگاهی‌شدن پروندۀ آنان شدند، اما حکومت نه تنها با آنان برخوردی نکرد که با معاش پیشین‌شان آنان را زیر چتر خود گرفت.

مجیب رحیمی گفت انتخاب مشاور یک امر مجاز و شخصی مقام‌های دولتی است اما در تعیین اعضای پیشین انتخابات در مقام‌های اجرایی در جایی که ریاست اجرایی نقش داشت، مخالفت کرد و در تعیین‌شان به عنوان مشاور هم ملاحظاتی داشت.

در همین حال او تاکید کرد که به جز رفتن به طرف انتخابات راه دیگری برای افغانستان وجود ندارد و این مکلفیت حقوقی و قانونی حکومت است تا آن را برگزار کند.

سخن‌گوی داکتر عبدالله اضافه کرد که کارت‌های رای‌دهی گذشته فاقد اعتبار و بیش از حد و اندازۀ نفوس افغانستان است و به خاطر برگزاری انتخابات بعدی، باید کمیسیون‌ها راه حلی برای آن پیدا کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.