• انتشار: 29 سپتامبر 2016
  • ساعت: 15:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13745
پرینت

گلبدین حکمتیار پس از امضای توافقنامه صلح خواستار پایان بحران فعلی افغانستان شد

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی حکمتیار امروز (پنجشنبه) که از طریق ویدیو کنفرانس در مراسم امضای توافقنامه صلح اشتراک کرده بود، پس از امضا شدن این توافقنامه توسط رئیس جمهور، خواستار پایان بحران فعلی افغانستان شد.

لازم به ذکر است که به گفته محمد امین کریم نماینده حزب اسلامی در مذاکرات صلح، توافقنامه صلح روز گذشته توسط گلبدین حکمتیار امضا شده بود، و امروز (پنجشنبه) طی مراسمی خاص توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور به امضا رسید.

گلبدین حکمیتار که ویدویی از خودش ضبط کرده بود که در آن در حالیکه در اتاق کوچکی نشسته، توافقنامه صلح را امضا می کند، او پس از امضای این توافقنامه خواستار پایان بحران فعلی افغانستان شد.

گلبدین حکمتیار در حال حاضر به خاطر تحریم های بین المللی نمی تواند به کابل مسافرت کند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که سالهاست در تبعید بسر می برد امروز پس از امضای این توافقنامه عرض تبریکات اش را به تمامی افغان هایی که صلح و ثبات در منطقه می خواهند تقدیم کرد.

وی گفت “از خدا می خواهم که کشورمان حاکمیت اش را داشته باشد و مستقل باشد، و ملت بی گناه و جنگ دیده مان جنگ و ناامنی را پایان دهند، و همه متحد باشند.”

آقای حکمتیار اظهار امیدواری کرد که با امضا کردن این توافقنامه صلح، بتواند به بحران فعلی افغانستان خاتمه دهد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز در این مراسم گفت “هم اکنون زمان آن رسیده که طالبان هم فکر کنند که می خواهند به جنگ شان ادامه دهند و یا صلح کنند.”

لازم به ذکر است که دولت افغانستان امیدوار است با امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار، سایر گروه های شورشی به شمول طالبان متقاعد به پیوستن به پروسه صلح شوند و صلح کنند.

براساس توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار، گلبدین حکمتیار مشمول عفو دولت افغانستان برای جرایم گذشته اش می شود و برخی زندانی های این حزب از زندان های دولت آزاد می شوند.

دولت افغانستان همچنین موظف شده است تا به جامعه جهانی فشار بیاورد تا تحریم هایشان را علیه حکمتیار لغو کنند. این توافقنامه همچنین دولت افغانستان را موظف می کند تا مصارف تامین امنیت حکمتیار را از بودجه دولتی بپردازد.

گفتنی است که مذاکرات میان نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی از ماه ها پیش شروع شده بود، و برعلاوه استقبال بسیاری ها از این صلح، بسیاری از فعالان مدنی و چهره های سیاسی مخالفتشان را با این توافقنامه اعلام کرده اند.

بسیاری از فعالان حقوق بشری، گلبدین حکمتیار را مسئول جرایم بسیاری در دوران جنگ های داخلی می دانند و می گویند، امضای این توافقنامه نباید قربانیان جنگ های او را فراموش کند.

این حزب همچنین پیش از این، حملات مرگباری را علیه نیروهای آمریکایی و نیروهای افغان از سال ۲۰۰۱ تاکنون راه اندازی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *