سیاست

گلبدین حکمتیار: تنها راه حل مشکلات افغانستان برگزاری انتخابات است

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می گوید به لحاظ امنیتی نسبت به هر زمان دیگری شرایط برگزاری انتخابات در افغانستان مساعد است و یگانه راه حل مشکلات کشور نیز انتخابات می باشد.

آقای حکمتیار در صحبت با آریانا نیوز همچنین با تشکیل دولت ائتلافی و برگزاری لویه جرگه مخالفت کرد و گفت که دولت ائتلافی بحران را در افغانستان تشدید می کند.

وی گفت: «حکومت های ائتلافی نمی تواند کشوری مانند افغانستان را اداره کنند؛ در هیچ جای دنیا موفق نبوده است. در افغانستان هم نبوده است. تجربه هم این را نشان داد. چهل سال دیدیم که کمونیست ها نتوانستند دولت ائتلافی در افغانستان درست کنند. سیکولارها هم نتوانستد حکومت ائتلافی موفقی در جریان بیست سال گذشته داشته باشند.»

حکمتیار همچنین به طرح ایجاد حکومت فدرالی اشاره کرد و گفت که ایجاد این نوع نظام نیز مانند آب ریختن به پای درختی است که دشمن آن را غرس کرده است.

او معتقد است که نظام فدرالی به یک نظام قدرتمند و جا افتاده در میان مردم و همچنین به یک اردوی قدرتمند و مسلط بر اوضاع ضرورت دارد.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود اخیرا از ضرورت ایجاد نظام فدرالی در افغانستان به عنوان راه حل مشکلات کشور سخن گفته است.

رهبر حزب اسلامی اما یگانه راه حل مشکلات افغانستان را برگزاری انتخابات و ایجاد نظامی مبتنی بر اراده مردم می داند.

او گفت: «ما به یک حکومت یک دست ضرورت داریم که در راس آن رئیس جمهور منتخب باشد.»

وی افزود هم اکنون بیش از هر زمان دیگری شرایط برگزاری انتخابات در افغانستان مهیا است. «در شرایط اشغال که جنگ در گوشه گوشه افغانستان جریان داشت ما می توانستیم انتخابات برگزار کنیم، امروز چرا نتوانیم؟ مگر امروز وضعیت امنیتی صد بار بهتر از وضعیت قبلی نیست؟ اگر بخواهیم یقینا ما می توانیم انتخابات برگزار کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا