• انتشار: 16 سپتامبر 2019
  • ساعت: 01:40
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37764
پرینت

گلبدین، ملا عمر دیگر!

اظهارات اخیر حکمتیار یکبار دیگر، پرده از هویت هراس انگیز او به عنوان رهبر یکی از مخوف ترین گروه های ستیزه جو برداشت که نامش در تاریخ ۴۰ سال اخیر افغانستان در همه جنگ ها دیده می شود و نشان داد که علیرغم امضای یک توافقنامه کذایی صلح، او هرگز از آن گذشته سیاه و تاریک و شرم آورش فاصله نگرفته است.

گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی می‌گوید با گروه طالبان به توافقاتی رسیده‌ که بر مبنای آن، دوطرف برضد همدیگر تبلیغات منفی و اقدامات خصمانه نمی‌کنند.

او در گفتگو با طلوع‌نیوز گفت حکومت در جریان توافقات او با طالبان نبوده است.

وی افزود: «بخشی از توافقات این است که بعد از این نه علیه همدیگر تبلیغات منفی داشته باشیم و نه هم اقدامات خصمانه؛ مشترکا برای آزادی کشور، نجات مردم از این وضعیت دردناک، خاتمه جنگ، تأمین صلح و نظام آینده همکاری داشته باشیم.»

حکمتیار گفت باید حضور امریکا در افغانستان پایان یابد و نیز نظامی که در سال ۲۰۰۱ در بن ساخته شد، منحل شود.

او همچنین برخلاف حکومت و بسیاری از مردم افغانستان، مدرسه‌های پاکستان را مرکز تربیت تروریست ها ندانست و گفت باور ندارد مدارس پاکستان مرکز تربیت مهاجمان انتحاری باشند و افزود: «تبلیغات دربارۀ تربیۀ انتحاری‌ها در مدارس پاکستان از سوی کسانی مطرح می‌شود که مخالف مدرسه هستند.»

اظهارات، موضع گیری ها و رویکردهای حکمتیار در این مصاحبه یکبار دیگر، پرده از هویت هراس انگیز او به عنوان رهبر یکی از مخوف ترین گروه های ستیزه جو برداشت که نامش در تاریخ ۴۰ سال اخیر افغانستان در همه جنگ ها دیده می شود و نشان داد که علیرغم امضای یک توافقنامه کذایی صلح، او هرگز از آن گذشته سیاه و تاریک و شرم آورش فاصله نگرفته است.

حکمتیار در این مصاحبه نشان داد که او هنوز و با وجود پذیرش صلح، نه نظام را قبول دارد، نه به قانون اساسی، احترام می گزارد، نه به انتخابات و اراده آزاد مردم، باورمند است و نه از تعلق خاطر عمیق و دیرینه اش به گروه های بدنام تروریستی مانند طالبان، دست کشیده و فاصله گرفته است.

حکمتیار در حالی که در برابر دوربین های رسانه ای قرار گرفته و در یک گفتگوی آرام و آزاد حضور یافته بود، هیچ تلاشی برای پنهان کردن ماهیت ضد آزادی اش نکرد.

او در کمال وقاحت، از توافق و تبانی پنهانی اش با گروه تروریستی طالبان سخن گفت. این در حالی است که طالبان همچنان از دید مردم افغانستان یک جریان جنایتکار تروریستی است که همه روزه مرتکب وحشتناک ترین جنایت های جنگی و بشری می شود. او در این زمینه حتی اصول ثابت و بدیهی امنیت ملی کشور را نیز نقض کرده است؛ زیرا دور از دیدرس و اجازه و حتی اطلاع دولت، با گروهی که برای براندازی نظام، تقلا می کند و همه روزه نیروهای امنیتی و مردم کشور را به بمب و رگبار گلوله می بندد، پیمان صلح و برادری و ترک مخاصمه و عدم تبلیغ امضا کرده است.

این برخلاف تعهدات نانوشته او در صلح با دولت است؛ زیرا ابتدایی ترین معنا و از پیامدهای ناگزیر و بلافصل صلح، پذیرش قانون اساسی، به رسمیت شناختن نظام و تمکین در برابر اصول و ارزش های آن و عدم عدول از خطوط سرخ امنیت ملی کشور است؛ اما آقای حکمتیار همه این موارد را صریحا نادیده گرفته و با طالبان، قرارداد صلح امضا کرده است. به همین دلیل، همه جنایت های وحشت باری که طالبان همه روزه علیه مردم و دولت افغانستان، مرتکب می شوند، از نظر گلبدین حکمتیار، مشروع و مجاز و مورد تأیید است؛ پس او هم شریک جنایت های طالبان محسوب می شود و باید به دلیل وفاداری اش به اعمال و رفتارهای آن گروه مورد محاکمه قرار گیرد.

آقای حکمتیار نامزد انتخابات ریاست جمهوری است؛ اما در عین حال، خواستار فسخ پروسه بن، براندازی نظام و تشکیل دولت موقت می شود و یکی از مفاد توافقنامه صلح او با طالبان نیز تلاش و مبارزه مشترک هردو گروه برای براندازی نظام است.

او همچنین نشان می دهد که پیش از آنکه متعلق به افغانستان باشد، حافظ منافع استراتژیک و سلطه جویانه رژیم اسلام آباد و آی اس آی در افغانستان است؛ زیرا علیرغم مدارک صریح و تکان دهنده ای که در زمینه تربیت نسلی از انتحاری های آماده مرگ در مدارس مذهبی پاکستان و گسیل آنها به منظور نابودی افغانستان وجود دارد و با وجود آنکه همه روزه شاهد انتحارهای مرگبار این عناصر مزدور و جنایتکار در داخل خاک افغانستان هستیم، حکمتیار در کمال آرامش، این واقعیت بدیهی را انکار می کند و آن را تبلیغات عناصر ضد مدرسه می داند!

پس بی جهت نیست که چرا او پس از صلح با اشرف غنی، حتی یکبار حمله های مرگبار انتحاری را محکوم نکرده است؛ پاسخ این ابهام، دشوار نیست؛ زیرا گلبدین، نام دیگر ملا عمر است.

نرگس اعتماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.