سیاستِتیتر یک

صحبت تلفنی رئیس جمهور ایران و عمران خان/صلح افغانستان و افزایش پناهندگان محورهای گفت و گو

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران و پاکستان، این صحبت تلفنی دیروز (یک‌شنبه، سیزدهم سرطان) صورت گرفته است. خبرگزاری «ایرنا» به نقل از مقام‌های ایرانی می‌نویسد رییس‌جمهور ایران در این تماس تلفنی برقراری امنیت در افغانستان را مهم توصیف و تأکید کرد دولت افغانستان باید تلاش بیش‌تری را برای تأمین صلح در این کشور به خرج دهد.

همچنان دفتر نخست وزیر پاکستان با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد آقای عمران در این تماس تلفنی گزینش آقای رییسی به عنوان رییس‌جمهور منتخب ایران را تبریک گفته و نگرانی‌اش را دربارۀ وضعیت امنیتی در افغانستان، ابراز کرده است.

بر اساس این خبرنامه، عمران‌خان به رییس‌جمهور ایران گفت وخیم‌شدن اوضاع امنیتی در افغانستان ممکن است به سرازیر شدن موجی از پناهنده‌گان به مرزهای ایران و پاکستان منجر شود.

دو طرف در این تماس تلفنی روی برقراری صلح در افغانستان با ابتکار مردم و دولت این کشور تأکید کرده‌اند. آقای خان و رییسی همچنان تأکید می‌کنند که هر دو کشور تلاش خواهند کرد زمینۀ نهادینه شدن صلح در افغانستان را تسهیل کنند.

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه جوزای امسال، این نخستین تماس تلیفونی میان رهبران دولت پاکستان و ایران شمرده می‌شود. ایران و پاکستان دو کشور هم‌مرز هستند که در جنگ و صلح افغانستان نقش سازنده‌یی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا