• انتشار: 15 آگوست 2020
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47195
پرینت

مذاکرات بین الافغانی به تعویق افتاد

غلام‌ فاروق مجروح و حبیبه سرابی، از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان با طالبان به رسانه ها گفتند بنا به دلایل ناروشن، مذاکرات بین‌الافغانی که قرار بود هفته پیش‌رو در دوحه برگزار گردد، به تعویق افتاده است.

هیأت مذاکره‌کنندۀ حکومت می‌گوید بنا به دلایل ناروشن، گفت‌وگوهای میان‌افغانان که قرار بود در تاریخ ۲۶ اسد در دوحه برگزار گردد، به تعویق افتاده است.

غلام‌ فاروق مجروح و حبیبه سرابی، از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان با طالبان به رسانه ها گفتند بنا به دلایل ناروشن، مذاکرات بین‌الافغانی که قرار بود هفته پیش‌رو در دوحه برگزار گردد، به تعویق افتاده است. آنان در مورد این‌که این گفت‌وگوها چه زمانی از سر گرفته خواهد شد، چیزی نمی‌دانند.

هیأت مذاکره‌کننده دولت در باره به تعویق افتادن گفت‌وگوهای رو در رو با تیم مذاکره‌کنندۀ طالبان جزییاتی نمی‌دهد، اما ابراز امیدواری می‌کند که بتوانند هفته آینده به دوحه بروند.

هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان در حالی از به تعویق افتادن مذاکرات بین‌الافغانی خبر می‌دهد که گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفته‌اند حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، سد ایجاد می‌کند.

اما ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح با رد ادعای طالبان – دولت افغانستان تمایلی به آغاز گفت‌وگوها ندارد – می‌گوید پیش شرط آغاز گفت‌وگوها، رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه بود که تا کنون 80 تن آنان از زندان آزاد شده‌اند. او افزود هیأت مذاکره‌کنندۀ حکومت آماده سفر به قطر است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصاحلۀ ملی امروز در نشستی با هیأت مذاکره‌کننده صلح دولت گفت آن‌ها (هیأت مذاکره‌کننده دولت) با پشتوانۀ محکم، دیدگاه واحد و هماهنگی لازم به مذاکره می‌روند. رئیس شورای عالی مصالحه ملی، فعالیت، هماهنگی و برنامه‌ریزی هیأت مذاکره‌کننده دولت را «امیدوارکننده» خوانده است.

قرار بود گفت‌وگوهای بین‌الافغانی سه‌روز پس از رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان برگزار گردد، اما طالبان اعلام کردند که این گفت‌وگوها به تاریخ ۲۶ اسد در قطر برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.