• انتشار: ۲۳ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۰:۴۱
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31608
پرینت

گفتگوی مستقیم دولت و طالبان تا یک ماه دیگر برگزار می شود

محمد عمر داود زی نماینده رئیس جمهور و رئیس دارالانشای صلح گفته است که گفتگوی مستقیم دولت و طالبان تا یکماه آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش رها، رئیس دار الانشای صلح گفته است طی یکماه آینده طالبان و دولت افغانستان رودرو با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

داوودزی افزود: آمریکا با اجازه دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح با طالبان شده است و مذاکرات دو طرف در مسیر درست حرکت می‌کند.

داود زی تأکید کرد: طالبان درخواست خود را با آمریکا در میان گذاشته و نماینده آمریکا نیز این درخواست‌ها را به اطلاع دولت و نخبگان افغانستان می‌رسانند.

وی در گفت‌وگو با شبکه ۱ تلویزیون پاکستان گفت: هیأت افغانستانی برای مذاکره با طالبان به پیشنهاد آمریکا به ابوظبی سفر کرد و بعد از اینکه طالبان حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشد،‌ بین خلیلزاد و نمایندگان طالبان الفاظ تندی رد و بدل شد.

آقای داود زی روز سه‌شنبه ۱۹ جدی، در رأس هیاتی از شورای عالی صلح افغانستان، به منظور رایزنی درباره صلح و اجماع منطقه‌ای، وارد پاکستان شد.

وی در این سفر به با شاه محمود قریشی وزیر خارجه و مولانا فضل الرحمن رهبر جمعیت علمای اسلام دیدار و گفتگو کرد.

در همین حال برخی منابع طالبان گفته اند که ملا غنی برادر از رهبران پرنفوذ طالبان برای پیوستن به هیأت مذاکره کننده طالبان وارد قطر شده است.

پیوستن ملا برادر به ترکیب هیأت مذاکرده کنند طالبان خوشبینی هایی را نزد شورای عالی صلح به وجود آورده است. شورای عالی صلح امیدوار است با پیوستن ملا برادر به تیم مذاکره طالبان زمینه مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان فراهم شود.

از سوی دیگر آقای داود زی در گفتگو با صدای آلمان سال ۲۰۱۹ را سال صلح خوانده است و برای این ادعای خود سه دلیل ذکر کرده است.

  1. اجماع جهانی برای ختم جنگ و آوردن صلح در افغانستان وجود دارد.
  2. اجماع منطقه ای وجود دارد و در کشورهای منطقه همفکری برای صلح وجود دارد.
  3. دولت، مردم و نخبگان سیاسی افغانستان هم صلح می خواهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.