• انتشار: ۱۴ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۲۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 64780
پرینت

گفتگوی تلفونی روسای جمهور تاجیکستان و ازبکستان درباره افغانستان

وبسایت ریاست جمهوری ازبکستان اطلاع داده است که روسای جمهور این کشور و تاجیکستان در یک گفتگوی تلفونی درباره افغانستان با یکدیگر صحبت کرده اند.

شوکت میرزایوف رئیس جمهور ازبکستان با امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان روز گذشته (سه شنبه ۱۳ میزان) در کنار گفتگو در خصوص روابط دو جانبه میان دو کشور درباره اوضاع در افغانستان نیز با یکدیگر به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

لازم به ذکر است که از زمان روی کار آمدن طالبان بر افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان هر یک رویکرد متفاوتی در قبال طالبان گرفته اند.

ازبکستان مانند بسیاری از کشورهای دیگر سیاست انتظار را پیش گرفته و منتظر است عملکرد طالبان را در افغانستان ببیند؛ در حالیکه تاجیکستان تقریبا سیاستی مخالف در قبال طالبان گرفته و برخی از چهره های جبهه مقاومت ملی پنجشیر را در خود جای داده است.

پیش تر مقام های طالبان تاجیکستان را متهم به دخالت در امور داخلی افغانستان کرده بود و اعلام کرد که هر کنش تاجیکستان با واکنش مقام ها در افغانستان مواجه خواهد شد.

تنش لفظی میان تاجیکستان و مقام های طالبان در افغانستان به حدی بالا گرفت که مقام های روسیه خواهان خویشتن داری از طرفین و حل اختلافات از طریق منطقی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.