سیاستِتیتر یک

گفتگوی تلفونی اشرف غنی و دونالد ترامپ و تاکید بر مبارزه مشترک علیه تروریزم

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در بیانیه ای نوشته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور شب گذشته با دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفتگوی تلفونی کرد.

در این بیانیه آمده است، رئیس جمهور ضمن ابراز تبریکی به دونالد ترامپ گفته است که رابطه افغانستان و آمریکا بر مبنای منافع مشترک استراتژیک استوار است و انتظار می رود در دوران رئیس جمهوری دونالد ترامپ، این روابط گسترش یابد.

آقای غنی همچنین گفت که سرمایه گذاری های آمریکا در افغانستان در آغازین روزهای ثمر دادن است و با تداوم این همکاری ها میان دو کشور، مردم افغانستان می توانند به زودی از منابع سرشار طبیعی خود بهره مند گردند و به اقتصادی پویا و خودکفایی برسند.

در مقابل، دونالد ترامپ نیز گفت که با توجه به قابل ملاحظه بودن منابع طبیعی افغانستان، اداره وی نیز آماده است تا همکاری هایش را در این عرصه با افغانستان ادامه دهد.

وی افزود که افغانستان پتانسیل مناسبی برای توسعه اقتصادی دارد و منابع طبیعی افغانستان از عناصر کلیدی این امر محسوب می گردد.

براساس بیانیه ریاست جمهوری، دو طرف همچنین در خصوص مسایل امنیتی به گفتگو پرداختند.

آقای غنی در این گفتگو از تلاش های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و همچنین تلاش های نزدیک به ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان برای تامین امنیت افغانستان قدردانی کرد،

دونالد ترامپ نیز در این خصوص گفت که کشورش تحت اداره وی، آماده است تا افغانستان را در صورت نیاز به کمک های بیشتر امنیتی، کمک کند.

تیم دونالد ترامپ نیز در بیانیه ای ضمن تایید این گفتگوی تلفونی، نوشته است “آقای ترامپ و آقای اشرف غنی در خصوص تهدید تروریزم که دو کشور با آن مواجه هستند، صحبت کردند و وعده سپردند تا به طور مشترک و از نزدیک برای رفع این معضل با یکدیگر کار کنند.”

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در پایان از دونالد ترامپ دعوت کرد تا در اولین فرصت مناسب به افغانستان سفر کند.

دونالد ترامپ نیز از آقای غنی خواست تا در خصوص گفتگوی بیشتر روی مسایل دو جانبه به آمریکا سفر کند.

دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان آمریکا برای پست رئیس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود پیشی گرفت و برنده انتخابات اعلام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا