• انتشار: 11 اکتبر 2017
  • ساعت: 13:12
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25014
پرینت

گفتگوی تلفنی روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان در مورد پروژه گاز تاپی

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در تماسی تلفونی با قربانگلی بردی محمدف همتای ترکمنستانی خود در خصوص پروژه خط لوله گاز تاپی و دیگر زمینه های مشترک با یکدیگر گفتگو کردند.

دفتر مطبوعاتی دولت ترکمنستان با نشر خبرنامه ای امروز (چهارشنبه) گفته است که این تماس تلفونی به پیشنهاد دولت افغانستان صورت گرفت که در آن روسای جمهور دو کشور در خصوص پروژه خط لوله گاز تاپی و دیگر مسایل مشترک با یکدیگر گفتگو کردند.

در این گفتگو، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور بر اهمیت پروژه های کلان اقتصادی به ویژه در بخش انرژی، گاز و بخش ترانسپورتی تاکید ورزید.

در خبرنامه دولت ترکمنستان آمده است که دو رئیس جمهور در ابتدا در خصوص کار ساخت پروژه منطقه ای خط لوله گاز تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند) با یکدیگر گفتگو کردند.

لازم به ذکر است که پروژه خط لوله گاز تاپی از بزرگترین میدان گازی ترکمنستان در شهر «گالکینیش» شروع می شود و پس از عبور از شهرهای هرات و قندهار به نقطه مرزی هند و پاکستان می رسد.

ترکمنستان چهارمین کشور در زمینه ذخیره میدان های گازی در جهان است.

این خط لوله یک هزار و هشت صد و چهار ده کیلومتر طول خواهد داشت و مصرف اولیه ساخت آن بالغ بر ۱۰ میلیارد دالر تخمین زده شده است. ظرفیت انتقال گاز از این خط لوله به ۳۳ میلیارد متر مکعب در سال خواهد رسید.

همچنین انتظار می رود که زیرساخت های متعدد دیگری به شمول زیرساخت های انتقال برق، ترانسپورت و اتصالات مخابراتی نیز در مسیر این خط لوله ساخته شود.

از این رو، و بخاطر موقعیت جغرافیایی دو کشور همکاری های افغانستان و ترکمنستان در بخش های مخابراتی و ترانسپورت بسیار حائز اهمیت است.

خط آهن امام نظر- آتامرات – آقینه که اولین کوریدور ترانسپورتی خط آهن بین المللی در آسیا می باشد، مثالی خوب در این زمینه است.

این خط آهن ۴۰۰ کیلومتر طول دارد و قرار است شهرهای آقینه-اندخوی افغانستان را به آتامرات-یامامنظر در ترکمنستان و پنج در تاجیکستان متصل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.