- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

گفتگوهای ایران با طالبان همچنان ادامه خواهد یافت

به گزارش رها، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیأتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی امروز (چهارشنبه) به کابل سفر کرده است،  با «حمدالله محب» همتای افغانستانی خود دیدار و درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور در جریان این دیدار با ابراز خرسندی از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به کابل، گفتگوهای نزدیک مقامات امنیت ملی دو کشور را در جهت رفع برخی موانع در مسیر اجرای توافقات گذشته، بسیار تعیین کننده عنوان کرد.

وی به عزم راسخ دولت و مردم افغانستان برای مقابله با اشکال مختلف تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت پایدار در سراسر کشور اشاره و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اصلی‌ترین پایه‌های برقراری امنیت در منطقه بوده است و بدون شک همکاری‌های مشترک دو کشور در رفع مشکلات امنیتی امروز افغانستان بسیار کارگشا خواهد بود.

مشاور امنیت ملی کشور با ارائه گزارشی از شرایط سیاسی، نظامی و امنیتی افغانستان افزود: برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات در افغانستان نشان‌دهنده علاقه‌مندی مردم برای مشارکت در تعیین سرنوشت خود با وجود همه تهدیدات و مشکلات امنیتی موجود است.

وی همچنین گفت: امیدواریم که سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و هیأت همراه، روند نهایی‌سازی اسناد سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی میان دو کشور را تسریع کرده و برای امضاء روسای جمهور دو کشور آماده شود.

متقابلا دریابان شمخانی در این دیدار لزوم فعال‌تر شدن سازوکارهای مشورتی بین نهادهای امنیت ملی دو کشور برای تحقق اهداف و توافقات فیمابین را مورد تأکید قرار داد.

وی با اشاره به گفتگوهای جاری بین جمهوری اسلامی ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خاطرنشان کرد: مجموعه ارتباطات و گفتگوهای انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

شمخانی با اشاره به توافقات سازنده نشست امنیتی منطقه‌ای که با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی ایران، افغانستان، روسیه، چین و هند در تهران برگزار شد، گفت: ایجاد سازوکارهای مبتنی بر گفتگوی مستمر و مشارکت فعال کشورهای منطقه در فرآیندهای امنیتی می‌تواند تضمین کننده ثبات و توسعه پایدار برای ملت‌های منطقه باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اعلام حمایت از برگزاری دومین نشست امنیتی منطقه‌ای در کابل ابراز امیدواری کرد در نشست آتی با حضور موثر کشورهای دیگر شاهد همگرایی و هم افزایی بیشتر در مسیر مقابله با تروریسم و افراطی‌گری باشیم.

وی با جدی ارزیابی کردن خطر گسترش دامنه نفوذ داعش در افغانستان بر ضرورت اتخاذ اقدامات عملی برای مقابله با این پدیده شوم تأکید کرد.

دریابان شمخانی، حفظ، تقویت و گسترش پاسگاه‌های مرزی را برای حفظ امنیت مرزها بسیار ضروری دانست و خواستار همکاری بیش از بیش دو کشور در این زمینه شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، آمادگی این کشور برای همکاری علمی و انتقال فناوری و تشریک مساعی در دیگر موضوعات مورد علاقه دو کشور به منظور پیشرفت کشور دوست و برادر افغانستان را اعلام کرد.

دریابان شمخانی بازگشایی بازارچه‌های مرزی، تسریع در حل و فصل اختلافات مرزی و برگزاری نشست مشترک مرزی بین کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه و ترکمنستان را از عوامل موثر برای افزایش ضریب امنیتی مرزها ذکر کرد.

به گزارش فارس، شمخانی را در این سفر یک روزه که به دعوت «حمداله محب» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان انجام شده است، برخی مقامات عالی امنیتی، نظامی و سیاسی کشورمان همراهی می‌کنند.

دریابان شمخانی در این سفر علاوه بر ملاقات با همتای افغانستانی خود با رئیس جمهور، رئیس اجرایی و برخی دیگر از مقامات ارشد سیاسی و امنیتی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

بررسی راه‌های گسترش مناسبات دوجانبه در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی، مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته و همکاری‌های مشترک مرزی و منطقه‌ای از جمله مهمترین اهداف سفر دریابان شمخانی به افغانستان به شمار می‌رود.