• انتشار: 16 دسامبر 2018
  • ساعت: 13:04
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 30952
پرینت
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات

گشایش راه لاجورد موجب شکل‌گیری همگرایی منطقه‌ای خواهد شد

مقامات محلی هرات می‌گویند که راه لاجورد باعث تقویت رابطه تجاری افغانستان با کشورهای منطقه، شکل‌گیری همگرایی منطقه‌ای و اشتغال‌زایی برای شهروندان افغانستان خواهد شد.

به گزارش رها، «جیلانی فرهاد»، سخنگوی والی هرات در مصاحبه با پیام آفتاب در مورد افتتاح راه لاجورد گفت که راه لاجورد یکی از مهم‌ترین مسیرهای ترانزیتی افغانستان و منطقه است که می‌تواند اتکای افغانستان را به بازارهای منطقه کاهش دهد.
وی در ادامه اظهار داشت که افتتاح راه لاجورد همانطوری که سبب تقویت روابط تجاری افغانستان با کشورهای منطقه می‌گردد، باعث شکل‌گیری همگرایی منطقه ای نیز خواهد شد.
او علاوه نمود که افتتاح راه لاجورد باعث بهبود وضغیت اقتصادی مردم، افزایش اشتغال‌زایی و اتصال هرات با کشورهای سابق شوروی خواهد شد.
آقای جیلانی تأکید کرد که با افتتاح این مسیر جایگاه هرات نیز میان تمامی ولایات کشور رفیع‌تر گردیده‌است.
سخنگوی والی هرات گفت که راه لاجورد برای دولت‌مردان، سکتور تجارت و سکتور صنعت و شهروندان کشور یک امتیاز بسیار بزرگ است و ما افتتاح این مسیر را به فال نیک می‌گیریم.
همچنین آقای فرهاد با اشاره در مورد افتتاح راه لاجورد و تأثیر آن بالای امنیت افغانستان و منطقه گفت که بحران افغانستان ابعداد داخلی و خارجی دارد، وقتی به هر اندازه برای تقویت جایگاه افغانستان در سطح منطقه ای تلاش می‌کنیم، منافع کشورهای منطقه هم در داخل افغانستان رقم خواهد خورد و این موضوع باعث می‌گردد که کشورهای سهیم برای تأمین امنیت این مسیر و برای رفع نیازمندی‌هایشان با افغانستان همکاری نمایند.
وی در ادامه اذعان نمود که همکاری‌های منطقه ای باعث ایجاد صلح و تأمین امنیت در افغانستان خواهد شد.
او می‌گوید که «ما تلاش‌های کشورهای منطقه را در امر تأمین صلح، در افغانستان نمی‌توانیم نادیده بگیریم و با افتتاح همچو پروژه‌های بزرگی منافع کشورهای منطقه نیز در افغانستان دخیل خواهد شد.»
سخنگوی والی هرات در مورد انتقاد شماری از آگاهان امور مبنی بر نمایشی خواندن افتتاح پروژه‌های بزرگ ملی گفت که پروژه بزرگ منطقه ای و ملی نیاز دارند تا روی آن‌ها کار بیشتری صورت گیرد.
آقای فرهاد در ادامه حرف‌هایش تصریح کرد که پروژه‌ها بزرگ به دلیل دخیل بودن کشورهای مختلف، در بعضی مواقع به درازا می‌کشد و این موضوع یک امر طبیعی است.
او در مورد راه لاجورد گفت راه لاجورد از چهار هزار سال قبل وجود داشته و مسیر جدیدی ساخته خواهد نشد. اما تنها بعضی از زیربناهای این مسیر برای عبور و مرور موترهای ترانزیتی ترمیم خواهد شد.
وی در ادامه علاوه نمود که قرار است در این مسیر خط آهن نیز ساخته شود اما تاهنوز این موضوع نهایی نگردیده‌است.
این در حالی است که روز (پنج شنبه ۲۲ قوس) راه لاجورد توسط محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور و باحضور مقامات کشورهای دخیل افتتاح و کالاهایی توسط چندین موتر باربری به صورت نمایشی از این مسیر به اروپا ارسال گردید.
راه لاجورد کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین مسیر ترانزیت اموال از مسیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه جهت انتقال اموال تجاری از افغانستان به آسیای میانه، قفقاز، بالکان و اروپای مرکزی می‌باشد.
قابل ذکر است که طرح راه لاجورد در سال ۲۰۱۲ میلادی از طرف دولت افغانستان به منظور همکاری‌های ترانزیتی، تجارتی و ترانسپورت میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به عنوان راه بدیل ترانزیتی برای دسترسی به آب‌های آزاد، ارئه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.