سیاست

گسترش روابط اقتصادی محور گفتگوهای ملا برادر و وزیر خارجه چین

«وانگ یی» وزیر خارجه چین که در راس هیاتی به صورت غیرمنتظره امروز (پنجشنبه ۴ حمل) وارد کابل شد در دیدار با ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرای طالبان در خصوص گسترش روابط و مناسبات تجاری و ترانزیتی گفت و گو کرد.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان در چندین رشته توییت نوشته است که این دیدار با حضور شماری از سرپرست وزرای حکومت امارت اسلامی در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد.

وی گفت در این دیدار طرفین در خصوص گسترش روابط تجاری، اقتصادی و ترانزیتی میان دو کشور تاکید کردند.

ملا برادر با بیان اینکه افغانستان معادن فراوان دارد، از جانب چینی خواست تا در بخش استخراج معادن افغانستان، تطبیق پروژه های انکشافی و آغاز کار پروژه مس عینک لوگر اقدام نماید.

او همچنین از وانگ یی خواست تا زمینه صادرات بیشتر محصولات زراعی به شمول چلغوزه و زعفران را فراهم نماید و همچنین خواستار شامل شدن افغانستان در پروژه «یک کمربند- یک جاده» این کشور شد.

ملا برادر همچنین در این دیدار تاکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری تهدید صورت نمی گیرد.

انعام الله سمنگانی در توییترش افزوده که آقای وانگ یی نیز در این دیدار خاطر نشان کرده که کشورش در بخش تقویت روابط تجاری با افغانستان موافق می باشد و آماده است در زمینه استخراج معادن و ساخت سرک و شفاخانه با افغانستان همکاری نماید.

وزیر خارجه چین همچنین گفته است که به کمک های بشردوستانه اش به افغانستان ادامه می دهد و اولویت خود را بر مناطق با بیشترین نیازمندی می گذارد.

لازم به ذکر است که وانگ یی اولین مقام ارشد چینی است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان به کابل سفر می کند.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه چین در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد کابل شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا