• انتشار: 14 می 2021
  • ساعت: 14:22
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 58097
پرینت

گزارش ویکی لیکس از چگونگی ایجاد داعش و جبهه النصره از سوی آمریکا

ابو مصعب الزرقاوی (احمد فاضل نزال الخلایه) که در اردن زندانی بود، انتخاب کردند و او را در یکی از کشورهای عربی آموزش دادند و بعد از آن، وی را به الانبار فرستادند و از آنجا شروع به تأسیس دولت اسلام عراق – که بعدا واژه شام نیز به آن اضافه شد – زیر نظر مایکل اریسون سرهنگ اطلاعات بریتانیا کردند.

«ادوارد اسنودن» یکی از افسران سابق سازمان اطلاعات آمریکا به سندی خطرناک مربوط به سال ۲۰۰۴ دست یافت که نشان می دهد، سیا گروه تروریستی جدیدی (جبهه النصره ) را از دل القاعده به وجود آورد تا افراط گرایان سراسر دنیا را در عملیاتی با نام SWAPS NEST درخاورمیانه جمع کند.

اسنودن می گوید: در ۳۰ بهمن ۱۳۸۲ مسئولان اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و اسرائیل در قصر یکی از امیران عرب در انگلیس به مدت سه روز جلسه تشکیل دادند و در نهایت تصمیم بر آن شد که یک سازمان افراطی را تأسیس کنند و حزب الله لبنان را کامل از بین ببرند.

سپس ابو مصعب الزرقاوی (احمد فاضل نزال الخلایه) که در اردن زندانی بود، انتخاب کردند و او را در یکی از کشورهای عربی آموزش دادند و بعد از آن، وی را به الانبار فرستادند و از آنجا شروع به تأسیس دولت اسلام عراق – که بعدا واژه شام نیز به آن اضافه شد – زیر نظر مایکل اریسون سرهنگ اطلاعات بریتانیا کردند.

اریسون به زبان عربی کاملا آشنا بود و به لهجه فلسطینی همانند شهروندان فلسطینی صحبت می کند.

در آغاز کار ۸۶۰ میلیون دلار توسط کامیون برای الزرقاوی فرستاده شد تا بتواند نیروهایی را برای آموزش و نابودی گروه های مقاومت عراق که ضد نیروهای آمریکایی عمل می کردند، آماده کند.

نفوذ الزرقاوی در موصل، تکریت، الانبار و دیالی گسترش یافت. وی شروع به سرپیچی برابر سرهنگ مایکل اریسون کرد تا حدی که وی مجبور شد الزرقاوی را در اواسط سال ۲۰۰۶ میلادی در بعقوبه به قتل برساند تا گروه را از ابراهیم بدری المکنی به ابوبکر البغدادی که در زندان بوکا بغداد حبس بود، بسپارد.

البغدادی را با هواپیمای آمریکایی به اسرائیل انتقال دادند تا دوره های آموزش نظامی و اطلاعاتی را در موساد و در پایگاه ناحال موشی طی کند. سپس به عراق بازگشت و ارتشی از اهالی تسنن عراق را به بهانه بیرون راندن و مبارزه با اشغالگران و شیعیان با خود همراه کرد. او از پول هایی که براش می فرستادند به نیروهایش می داد و توانست تعداد زیادی از شهروندان عراق را در کنار خود جمع کند.

سال ۲۰۰۶ یک نقطه عطف در خاورمیانه بود. اسرائیل تصمیم گرفت عملیات ضد حزب الله را در سپتامبر ۲۰۰۶ شروع کند و ۷ تا ۱۰ روز برای آن زمان تعیین کرد تا در عملیاتی هوایی و زمینی در شمال شهر صیدا، حزب الله را از جنوب و از شمال (مرز اسرائیل ) به شکل گازانبری به چنگ خود بیندازد. اما حزب الله از این نقشه با خبر شد و آمادگی لازم را برای مقابله با آن از طریق هماهنگی با سوریه و ایران به دست آورد تا هزاران موشک و لوازم نظامی را از طریق سوریه به حزب الله برسانند.

جنگ در اواسط ژوئن ۲۰۰۶ به دلیل اسارت دو سرباز اسرائیلی توسط حزب الله آغاز شد و سی و سه روز طول کشید و اسرائیل تمام زیرساخت های لبنان را از شمال تا جنوب نابود کرد بدون آنکه بتواند طبق برنامه، حزب الله را از بین ببرد.

اسرائیل در این جنگ متحمل خسارات جانی و مالی بسیار شد تا جایی که دولت تصمیم به تشکیل یک کمیسیون تحقیق گرفت و جوانب کاستی را بررسی کرد. این کمیسیون ماه ها بررسی و ارزیابی کرد تا به این نتیجه رسید که نابودی حزب الله میسر نیست، مگر اینکه منابع آن را از سوریه و ایران از بین ببریم. سپس نقشه های اسرائیلی، عربی و آمریکایی، ضد ایران و حزب الله طراحی شد.

اسنودن می گوید: در ماه آوریل ۲۰۰۷ ابوبکر البغدادی به ترکیه احضار شد و از آنجا با هواپیمایی ویژه به تل آویو انتقال داده شد تا از او خواسته شود، تعداد زیادی از مبارزان سنی از عربستان، یمن، تونس، فرانسه و بریتانیا جمع کند و همچنین پایگاه جدیدی در غازی عنتاب ترکیه بنا شد تا مبارزان جدید را آموزش دهند.

همچنین اشرف ریفی و وسام الحسن از پلیس لبنان مکلف شدند سلاح ها را به روستاهای سوریه جایی که اخوان المسلمین در آن نفوذ داشتند، قاچاق کنند و شروع به انتقال پول ها به سوریه کردند.

بر اساس این گزارش، ۱۷ هزار مبارز از سوریه و کشور های عربی در ترکیه آموزش دیدند و در هر ماه ۷۵۰ دلار به عنوان حقوق به آنها پرداخت می شد، پس از آن از البغدادی خواستند تا به سوریه وارد شود.

دستگاه های اطلاعاتی طوری عمل کردند که سوریه محل پایگاه تجمع افراطی های مسلمان سراسر دنیا شود تا جایی که تعداد ملیت هایی که در سوریه می جنگیدند به ۷۸ ملیت از کشورهای مختلف و ۱۴۸ هزار جنگجو رسید و بر اساس گفته سنودن، ۱۰۷ میلیارد دلار از کشور های عربی برای این کار در نظر گرفته شد.

این در حالی است که احمد بن جاسم نخست وزیر سابق قطر می گوید، آنها برای آنچه به اصطلاح انقلاب سوریه می نامند، ۱۳۷ میلیارد دلار خرج کرده اند.

پایگاه النبأ عراق توضیح بیشتری در این خصوص نداده و به منبع یا زمان خاصی نیز درباره انتشار این گزارش از سوی ویکی لیکس اشاره نکرده است.

نوشته از: نصرت الله جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.