سیاستِتیتر یک

گزارش ها: مخالفت با بازگشایی مکاتب دخترانه از سوی ملا هبت الله آخندزاده بوده است

در حالیکه دختران افغانستان امروز (چهارشنبه ۳ حمل) طبق وعده های پیشین مقامات امارت اسلامی به مکاتب خود می رفتند، با حکم جدید و غیرمنتظره ای روبرو شدند که آنها را از ادامه تحصیل مجددا باز می داشت.

مقام های مختلف طالبان از مدت ها پیش وعده داده بودند که تمامی مکاتب دخترانه از اوایل ماه حمل بازگشایی می شوند و همه دختران بدون محدودیت می توانند در صنف های درسی شان حاضر شوند.

اما بر خلاف این وعده ها، وزارت معارف امارت اسلامی در دقایق آخر با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که دختران بالاتر از صنف ششم همچنان تا صدور «امر ثانی» از سوی رهبری طالبان اجازه تحصیل ندارند و ادامه تحصیل آنها منوط به طراحی لباسی متناسب با رسم و رواج افغانی عنوان شده است.

این که چرا طالبان و به دستور چه کسی در لحظات آخر بر خلاف وعده های پیشین خود مجددا دختران بالاتر از صنف ششم را از ادامه تحصیل بازداشته اند هنوز مشخص نیست؛ اما براساس برخی گزارش ها، این دستور از سوی ملا هبت الله آخندزاده رهبر عالی امارت اسلامی طالبان بوده است.

ملا هبت الله آخندزاده ای که پس از گذشت بیش از هفت ماه از به قدرت رسیدن طالبان، هنوز کسی او را ندیده و هیچ تصویری بجز یک عکس سه در چهار از او نیز منتشر نشده است.

هنوز سخت است که جلسه فوق العاده روز گذشته (سه شنبه ۲ حمل) سران ارشد طالبان را با تصمیم یکباره آنها برای منع تحصیل دختران ارتباط داد، اما از دلایل برگزاری این جلسه فوق العاده علاوه بر رفع اختلافات درونی، بررسی راه های متفاوت برای کسب مشروعیت جامعه جهانی بوده است.

گزارش های تایید نشده ای نیز وجود دارد که ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرا، مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه و ملا عبدالسلام حنفی معاون دیگر رئیس الوزرا از جمله کسانی اند که می خواهند مکاتب دخترانه طبق وعده های پیشین امارت اسلامی بازگشایی شوند.

بیشتر بخوانید:

خشم گسترده مردم و ادامه واکنش ها به تصمیم طالبان برای منع تحصیل دختران

سران ارشد طالبان برای اشتراک در یک نشست فوق العاده وارد ولایت قندهار شده اند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا