• انتشار: ۴ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۳۳
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 58515
پرینت

گزارش مجلس در مورد سقوط چرخ بال در بهسود/مشخص نیست چه کسی موشک را شلیک کرده است

کمیسیون امور دفاعی مجلس نمایندگان گزارش خود را در مورد سقوط چرخبال ارتش در حصه اول بهسود، در نشست عمومی این نهاد ارایه کرد. در این گزارش آمده است این چرخبال ارتش با موشک هدایت شده هدف قرار گرفته است؛ اما در گزارش روشن نشده که این راکت توسط چه کسانی شلیک شده است.

کمیسیون امور دفاعی مجلس نمایندگان گزارش خود را در مورد سقوط چرخبال ارتش در حصه اول بهسود، در نشست عمومی این نهاد ارایه کرد. در این گزارش آمده است این چرخبال ارتش با موشک هدایت شده هدف قرار گرفته است؛ اما در گزارش روشن نشده که این راکت توسط چه کسانی شلیک شده است.

گزارش هیات حقیقت‌یاب روز (دوشنبه، ۳ جوزا) در نشست عمومی مجلس ارایه شد.

در بخشی از این گزارش آمده است بعد از «وخامت اوضاع میان نیروهای دولتی و افراد مربوط به علی‌پور، چندین بار بالای چرخبال‌ها تیراندازی شده تا این‌که سر انجام ساعت ۱۲ شب ۲۷/۲۸ حوت، یک چرخبال از چهار چرخبالی که به منظور روتیشن پرسونل قطعات خاص، اکمالات اعاشه و انتقال یک شهید، به بهسود رفته بودند، از فاصله سه کیلو متری مورد اصابت راکت قرار گرفت».

در این گزارش در مورد نوعیت راکتی که چرخبال ارتش را ساقط کرده، آمده قبلاَ نیز از این نوع راکت بر چرخبال نیروی هوایی در ولایت هلمند شلیک شده بود.

در گزارش هیات حقیقت‌یاب آمده است: «تحقیقات تیم تخنیکی بین‌المللی نشان می‌دهد راکت شلیک شده بر چرخبال ارتش افغانستان از نوع ATGM یا از جمله راکت‌های رهبری شده‌ای است که توسط حرارت فریکانسی مسیر هواپیما را دنبال می‌کند و در حدود یک و نیم تا پنج کیلومتر برد دارد.»

در این گزارش همچنین آمده که این راکت به موشک «کانکورس» روسی شباهت دارد و کشورهای چین، جاپان و ایران کپی آنرا ساخته‌اند.

در گزارش گفته شده هیأت مجلس نمایندگان جعبه سیاه چرخبال را بررسی کرده و در این جعبه تنها مکالمات خلبان چرخبال ضبط شده است.

خلبان می‌گوید: «هاوان نزدیک طیاره اصابت کرده. عاجل برخاست کنید.» بعداَ او گفته: «سرعت را زیاد کنید تا تیز از منطقه براییم.» همین که جمله دوم خلبان تمام شد، راکت به چرخبال اصابت کرد و صدا خاموش می‌شود.

گزارش افزوده کمیسیون امور دفاعی مجلس به منظور بررسی بیشتر، جنرال عبدالقیوم؛ رییس کشف وزارت دفاع ملی، محمد داود سخی؛ پیلوت و محمد علی مظفری؛ آمر مصونیت لوای خاص ۷۷۷ را دعوت کرده تا در زمینه چگونگی سقوط چرخبال در بهسود توضیحات دهند.

یک چرخبال نوع می – ۱۷ ارتش در حوت ۱۳۹۹ در ولسوالی بهسود میدان وردک سقوط کرد. در این حادثه ۹ تن به شمول ۴ خدمه چرخبال کشته شدند.

عبدالغنی علیپور؛ فرمانده نیروهای مردمی در بهسود در آغار تایید کرد که این چرخبال توسط افراد وی سرنگون شده؛ اما پس از نشر نوار ویدیویی از لحظه سقوط چرخبال، در اظهاراتی با استناد به این ویدیو گفت که چرخبال توسط «موشک پیشرفت» هدف قرار گرفته و افراد وی این نوع موشک را در اختیار ندارند.

پس از سقوط چرخبال، دولت شماری از نیروهای امنیتی را برای بازداشت علی‌پور به بهسود فرستاد. نیروهای دولتی تاکنون موفق به بازداشت علی‌پور نشده‌اند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که در جریان عملیات برای بازداشت آقای علیپور نیروهای دولتی در بهسود عملیات تلاشی شبانه را در خانه‌ها راه‌اندازی کرده و نیز برخی از دارایی مردم را مانند هتل تخریب کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.