سیاستِتیتر یک

گزارش سازمان ملل: القاعده و طالبان روابط نزدیک خود را با یکدیگر حفظ کرده اند

سازمان ملل متحد در یک گزارش ۲۵ صفحه ای گفته است که «ایمن الظواهری» رهبر شبکه القاعده عهد وفاداری [بیعت] خود را با ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان تجدید و این دو گروه روابط نزدیک خود را با یکدیگر حفظ کرده اند.

در این گزارش آمده است که شبکه القاعده پس از تسلط طالبان بر افغانستان از آزادی عمل بیشتری برخودار بوده و ایمن الظواهری نیز توانسته پیام های ضبط شده بیشتری از خود منتشر کند.  

گزارش علاوه کرده که طالبان همچنان به روش های گذشته خود برگشته اند، زیرا پناهگاه های امن برای گروه های تروریستی مانند القاعده فراهم کرده و افرادی را در کابینه خود گماشته اند که در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار دارند.  

براساس پیمان دوحه میان طالبان و امریکا، طالبان باید از ارتباط با گروه های تروریستی به شمول شبکه القاعده خودداری کرده و با آنها مقابله کند.

طالبان همواره تاکید کرده اند که اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان هیچ تهدید علیه کشورهای دیگر صورت بگیرد.

این گزارش سازمان ملل متحد در حالی منتشر می گردد که تاکنون گزارش های متعددی مبنی بر زنده نبودن ملا هبت الله آخندزاده منتشر شده است.

گرچه مقام های طالبان همواره زنده نبودن وی را رد کرده اند اما تاکنون او در انظار عمومی ظاهر نشده و هیچ تصویر و یا ویدیویی نیز از او منتشر نشده که مستقلا زنده ماندنش را تایید کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا