برگزیده هاسیاست

گزارش: حدود یک میلیون نفر در جنگ های آمریکا طی ۲۰ ساله گذشته کشته شدند

دانشگاه براون آمریکا در گزارشی آورده است که در حدود یک میلیون نفر در جنگ ۲۰ ساله آمریکا تحت عنوان مبارزه علیه تروریسم در سراسر دنیا جان خود را از دست داده اند.

همچنین این جنگ در حدود ۸ تریلیون دالر برای آمریکا هزینه داشته است.

این گزارش با عنوان «هزینه پروژه جنگ» تخمین زده است که در حدود ۸۹۷ هزار الی ۹۲۹ هزار نفر طی ۲۰ سال گذشته در ۸۰ کشور دنیا در جنگ های مختلف تحت عنوان مبارزه علیه تروریسم جان باخته اند.

براساس گزارش، از رقم ۸ تریلیون دالری مصرف جنگ آمریکا، ۲٫۳ تریلیون دالر آن تنها در مناطق جنگی افغانستان و پاکستان مصرف شده است.

نویسندگان این گزارش می گویند: “این جنگ طولانی، پیچیده، وحشتناک و در نهایت ناموفق بود، زیرا طالبان دوباره به قدرت بازگشتند.”

این نویسندگان همچنین می گویند که تخمین تلفات آنها برای این گزارش، شامل تلفاتی که غیرمستقیم ناشی از جنگ مانند بیماری، بیجایی و یا عدم دسترسی به غذای کافی و یا آب آشامیدنی می شود نیست.

یکی از این نویسندگان می گوید: “شمار مرگ هایی که ما پیگیری کرده ایم احتمالا بسیار کمتر از آن رقم واقعی است که این جنگ ها به بار آورده اند.”

«استفانی ساول» یک محقق دانشگاه براون می گوید: “از هم اکنون تا بیست سال بعد نیز شاهد هزینه ها و تبعات اجتماعی جنگ های آمریکا در افغانستان و عراق خواهیم بود.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا