• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۲۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66939
پرینت

گزارش: بحران انسانی در افغانستان سبب افزایش تورم و گرانی در پاکستان خواهد شد

براساس یک گزارش از سوی موسسه مطالعات صلح پاکستان، چنانچه در افغانستان فاجعه انسانی رخ دهد، در پاکستان افزایش تورم و گرانی مواد غذایی صورت خواهد گرفت.

موسسه مطالعات صلح پاکستان روز گذشته (یکشنبه ۹ عقرب) در گزارشی گفته است که «پاکستان باید راهبردی محتاطانه در قبال افغانستان پیش بگیرد، زیرا تغییر رژیم در کشور همسایه، جعبه پاندورایی (اصطلاحی ادبی، در افسانه های یونان جعبه پاندورا حاوی تمامی بلاها و بدبختی های بشریت بود) از نگرانی های استراتژیک و امنیتی برای پاکستان بوجود آورده است.»

براساس این گزارش، اگر فاجعه انسانی در افغانستان رخ دهد، پاکستان اولین کشوری خواهد بود که با افزایش تورم و گرانی مواد غذایی مواجه خواهد شد.

این گزارش براساس نظارت روزانه فضای اجتماعی پاکستان، رسانه های بین المللی و مصاحبه های گسترده با سیاستمداران، کارشناسان و اساتید دانشگاهی پاکستان آگاه در امور افغانستان طی سه ماه منتهی به ماه سپتامبر انجام شده است.

گزارش علاوه می کند: «پاکستان باید به تلاش هایش برای صلح و جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی با فراهم نمودن کمک های بشردوستانه به افغانستان ادامه دهد؛ و همزمان با دیگر کشورهای همسایه اش به شمول هند، ایران و چین روابط دوستانه ای در این خصوص برقرار کند تا از هر گونه وقوع جنگ نیابتی جلوگیری کند، زیرا این جنگ ها پاکستان را نیز بی تاثیر نخواهد گذاشت.»

گزارش می افزاید که دولت پاکستان همواره در مجامع بین المللی خواسته تا دنیا با طالبان وارد تعامل شود تا از فروپاشی اقتصادی و وقوع یک فاجعه انسانی در افغانستان جلوگیری گردد؛ اما همزمان نگرانی اصلی خود را نیز به طالبان اعلام کرده است که از خاک افغانستان توسط هند برای بی ثبات سازی مرزهای پاکستان استفاده نگردد.  

براساس این گزارش، مقام های نظامی پاکستان بر این باورند که صلح در افغانستان و پاکستان با یکدیگر مرتبط است.

طی سال های گذشته پاکستان به ویژه سازمان استخبارات این کشور (آی اس آی) همواره متهم بوده که به رهبران طالبان را در خاک خود پناه داده و از آنها برای پیشبرد اهداف خود در افغانستان حمایت می کند.

پس از سقوط دولت پیشین نیز، جنرال فیض حمید رئیس استخبارات پاکستان در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد و با رهبران طالبان دیدار کرد.

گفته می شد که هدف از این سفر جنرال فیض حمید کمک به طالبان برای تشکیل دولت بوده است.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.