سیاست

گزارش: آمریکا طالبان را تهدید کرده بود وارد کابل نشود: طالبان وارد شد و هیچ اتفاقی نیفتاد

ان بی سی نیوز گزارش کرده که جنرال «فرانک مک کنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در جلسه ای در دوحه قطر نقشه ای از کابل را به ملا عبدالغنی برادر نشان داده بود که در آن دور شهر کابل خطی کشیده شده بود و به او گفته بود که افراد طالبان حق ورود به داخل این دایره را تا زمان خروج سربازان آمریکایی ندارند.   

گزارش به نقل از سه مقام ارشد دفاعی آمریکا می نویسد که افراد طالبان فردای آن روز وارد کابل شدند و هیچ حمله هوایی هم علیه آن ها صورت نگرفت.

جنرال مک کنزی به ملا عبدالغنی برادر گفته بود که نظامیان آمریکا تنها به چند روز زمان بیشتر برای خروج نیاز دارند و ماموریت شان روی تخلیه شهروندان آمریکایی و همکاران افغان شان تمرکز خواهد داشت.  

وی از ملا برادر خواسته بود که افراد طالبان در این عملیات دخالت و یا ممانعت ایجاد نکنند.

مقام های طالبان نیز موافقت کرده بودند، اما گفته بودند که افراد آنها پیش تر وارد حلقه ای که روی نقشه ترسیم کرده، شده اند و امکان ترک آنها وجود ندارد.

اما با این حال، طالبان گفته بود که اجازه خروج شهروندان آمریکایی را می دهد و حتی در تامین امنیت اطراف فرودگاه کابل نیز همکاری خواهد کرد.

تقریبا دو هفته قبل از سقوط دولت و تسلط طالبان بر کل کشور، جنرال مارک السکاندر میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به جنرال فرانک مک کنزی گفته بود که اوضاع افغانستان را ارزیابی کند. یک هفته پس از آن، مک کنزی نتیجه گیری کرده بود که طالبان تا ۳۰ الی ۶۰ روز دیگر کابل را به محاصره خود در می آورد و دولت نیز دست کم طی چند هفته و یا چند ماه آینده سقوط می کند.

این ارزیابی که با کمک اطلاعاتی دفتر سیا و آژانس استخباراتی وزارت دفاع آمریکا تهیه شده بود در اختیار «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا قرار گرفت.

طالبان برخلاف ارزیابی های او یک هفته بعد کابل را به تصرف خود در آورد.

جنرال مک کنزی به همراه لوید آستین و جنرال مارک میلی روز سه شنبه (۶ میزان) در مقابل اعضای سنا حاضر شدند تا به سوال های قانون گذاران آمریکایی در خصوص شکست آمریکا در افغانستان پاسخ بدهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا