سیاستِتیتر یک

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نخستین سفر خود به افغانستان را آغاز کرد

ریچارد بنت گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد برای افغانستان، نخستین سفر خود را به افغانستان تحت حاکمیت طالبان آغاز کرد.

ماموریت آقای ریچارد بنت در این سفر این است تا موارد احتمالی نقض حقوق بشر را در افغانستان بررسی کرده و گزارش آن را به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه دهد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که سفر آقای بنت از روز یکشنبه (۲۵ ثور) آغاز می گردد و به مدت یازده روز به طول می انجامد.

در این سفر یازده روزه، قرار است آقای بنت با مقام های طالبان، اعضای جامعه مدنی افغانستان و دیپلمات های مستقر در افغانستان دیدار کرده و برای به دست آوردن معلومات دسته اول بازدیدهای میدانی نیز داشته باشد.

ریچارد بنت به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی به افغانستان سفر می کند که گزارش های فراوانی از موارد نقض حقوق بشر توسط نیروهای طالبان دست کم طی یک هفته گذشته بویژه در مناطق شمالی کشور منتشر شده است.

این گزارش ها علاوه بر ممنوعیت تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم، اعمال طرح های تفکیک جنسیتی در اماکن عمومی و اجبار زنان به پوشش اجباری است.

ریچارد بنت خود هفته گذشته در توییتی نگرانی خود را نسبت به گزارش ها درباره شکنجه، بدرفتاری و حتی کشتار غیرنظامیان به اتهام عضویت در جبهات ضد طالبان در ولایات پنجشیر، بغلان و تخار ابراز کرد.

وی که چند ماه پیش از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه این شورا برای افغانستان تعیین شده بود، در اول ماه جاری میلادی رسما وظایف خود را به عهده گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا