• انتشار: 23 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:09
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4565
پرینت
رئیس مجلس:

گروگانگیری اگر ادامه یابد، شاهد جنگ داخلی خواهیم بود

عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان می گوید، گروگانگیری یک دسیسه خطرناک دشمنان در کشور است که اگر ادامه یابد شاهد جنگ های مذهبی و قومی خواهیم بود.

 

آقای ابراهیمی در جلسه امروز دوشنبه مجلس گفت که نمایندگان باید به صورت جدی علت بی توجهی دولت در مورد گروگانگیری مسافران را جویا شوند.

رئیس مجلس افزود که وظیفه ماست که با دولت یک برخورد جدی کنیم.

وی علاوه کرد، اگر جلوی این توطئه گرفته نشود؛ ما را به سمت جنگ قومی و مذهبی وادار خواهد کرد.

دو روز پیش در مسیر قندهار-کابل افراد مسلح ناشناس در محدود ولایت زابل نزدیک به ۳۰ شهروند هزاره را گروگان گرفتند که روز گذشته ۵ تن آنان را آزاد کردند.

فرمانده پولیس ولایت زابل می گوید که این افراد را گروه طالبان به گروگان گرفته است اما طی بیش از یک دهه اخیر سابقه نداشته است که گروه طالبان مسافری را به گروگان گرفته باشد.

عارف رحمانی، عضو مجلس نیز گفت: “گروگان گیری در مجلس به یک سریال ناتمام تبدیل می شود و دشمنان با این حربه درصدد است که جنگ قومی و مذهبی راه اندازی کنند.

آقای رحمانی افزود، اتفاق های در این گروگان گیری به وقوع می پیوندد که “نه من توان گفتنش را دارم و نه شما توان شنیدنش را.”

وی با انتقاد از حکومت وحدت ملی افزود، سران حکومت چندی پیش به مردم قول داده بودند که با دشمنان مردم افغانستان در ولایت زابل مبارزه خواهند کرد ولی علاوه بر اینکه این کار را انجام نداد، جلوی چشمان پولیس این افراد گروگان گرفته شدند.

آقای رحمانی نیز از مجلس خواست که هییتی تشکیل دهند و این موضوع را به صورت جدی با دولت مطرح کند تا دشمنان و کسانی که می خواهند وحدت ملی را ما را خراب کند، سرکوب شود.

در ده ماه گذشته هشت مورد گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل ثبت شده ‌است. ۸۳ نفر به گروگان گرفته شده‎اند و از این جمله ۲۲ نفر کشته شده و از سرنوشت ۵ نفر اطلاعی در دست نیست و بقیه نیز رها شده‌اند.

ربودن ۳۱ مسافر هزاره که از ولایت هرات به سمت کابل در حرکت بودند در چهارم ماه حوت ( اسفند) سال گذشته در ولسوالی شاه جوی بزرگترین و آغاز روند گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل بود.

براساس گزارش های نشر شده  ۲۴ تن این گروه ۳۱ نفری آزاد شده اند و از سرنوشت ۷ تن دیگر خبری در دست نیست.

هفت شهروند هزاره که س ماه پیش در ولایت زابل گروگان گرفته شده بودند در ماه عقرب در این ولایت سرشان بریده شد که تظاهرات بی سابقه ای در کابل راه اندازی شد.

تظاهرکنندگان تا داخل اداره امور ریاست جمهوری پیش رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.