سیاست

گروه ۷: اقدام طالبان برای وضع محدودیت بیشتر علیه زنان، آنان را منزوی تر می کند

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷» روز گذشته (پنجشنبه ۲۲ ثور) در اعلامیه ای مشترک ضمن محکوم نمودن وضع محدودیت های بیشتر علیه زنان توسط طالبان، گفتند که این گونه اقدامات، طالبان را در سطح جهانی منزوی تر می کند.

در اعلامیه وزیران خارجه این کشورها ضمن بیان مخالفت شدید خود با محدودیت های وضع شده علیه زنان افغانستان، از طالبان خواستند تا فورا گام هایی برای رفع این محدودیت بردارند و به حقوق انسانی آنها احترام بگذارند و انتظارات شهروندان افغانستان و جامعه جهانی را برآورده سازند.

وزرای خارجه کشورهای کانادا، فرانسه، امریکا، آلمان، ایتالیا، جاپان و بریتانیا در بیانیه مشترک شان گفته اند که آزادی بیان و حضور و اشتراک زنان و دختران در جامعه برای صلح بلند مدت، ثبات و توسعه کشور حیاتی می باشد.

آنها همچنین در بیانیه شان به فرمان اخیر طالبان در مورد نوع پوشش اجباری برای حجاب اشاره کرده و گفته اند تحمیل این دستورات که به شدت مشارکت کامل و برابر نیمی از جمعیت افغانستان را محدود می کند محکوم است.

قابل ذکر است هفته گذشته وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ادامه دستورالعمل های جنجالی خود، اعلام کرد که بهترین پوشش برای رعایت «حجاب اسلامی» پوشیدن چادری است، بطوریکه تمام بدن و صورت زنان به جز چشمان آنها را می پوشاند.

همچنین در این دستور آمده بود که در صورت تخطی، سرپرست زن به جای خود زن تنبه و مجازات می گردد.

گرچه وزارت امر به معروف طالبان در دستورالعمل خود صراحتا از نوع «چادری» مشخصی نام نبرده است، اما اکثریت شهروندان می گویند که منظور طالبان همان «برقع» است.

این تصمیم تازه طالبان با واکنش های گسترده داخلی و خارجی مواجه شده است؛ شماری از زنان ساکن کابل در اعتراض به این فرمان به سرک ها آمده و تظاهرات کردند که اما با خشونت و سرکوب نیروهای امارت اسلامی مواجه شدند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا