سیاستِتیتر یک

گروه همکاری های چهارجانبه با وجود شکست در تلاش برای برگزاری پنجمین نشست خود است

گروه همکاری های چهارجانبه برای مذاکرات صلح افغانستان که متشکل از کشورهای پاکستان، افغانستان، چین و آمریکا می باشد در پایان چهارمین نشست خود اعلام کرد که پنجمین نشست را تنها پس از برگزاری اولین دور از مذاکرات رو در رو با شورشیان طالبان برگزار می کند.

اما یک منبع آگاه می گوید پس از آنکه طالبان از شرکت در این گتفگوهای صلح خود داری کرد، اعضای گروه همکاری های چهارجانبه تصمیم گرفتند تا نشست پنجم خود را برگزار کنند تا ارزیابی ای از موقعیت پیش آمده انجام دهند.

قرار بود نشست پنجم گروه همکاری های چهارجانبه، شنبه هفته جاری در شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار گردد، که اما افغانستان اعلام کرد که نمی تواند در این نشست شرکت کند، و این نشست به تاریخ نامشخص دیگری به تعویق افتاد.

گرچه پیش تر بطور علنی اعلام نشده بود که قرار است نشست پنجم این گروه در روز شنبه برگزار شود، اما هفته گذشته سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفته بود که اعضای گروه در تلاشند تا پنجمین نشست خود را برای بررسی اوضاع پیش آمده به زودی برگزار کنند.

لازم به ذکر است که اظهاریه غیر رسمی تاخیر در برگزاری پنجمین نشست این گروه به هریک از اعضای این گروه در روز جمعه داده شد.

منبع آگاه همچنین می گوید که علت تاخیر پیش آمده در برگزاری این نشست، عدم حضور افغانستان در این نشست می باشد. وی اما در خصوص علت اینکه چرا افغانستان نمی توانسته در این نشست شرکت کند چیزی نگفت.

در همین حال، دکتر عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد هفته گذشته طی سخنانی در همین شهر فضای بی اعتمادی میان اسلام آباد و کابل را از بزرگترین مشکلات دو کشور و کندی پیشرفت مذاکرات صلح دولت افغانستان عنوان کرد.

وی گفت “ترجیح می دهم رک و غیر رسمی سخن بگویم. به نظر من بزرگترین مشکل در روابط دیپلماتیک دو کشور و کندی پیشرفت مذاکرات صلح دولت افغانستان با شورشیان طالبان، وجود فضای کاملا بی اعتمادی میان دو کشور می باشد.”

دکتر زاخیلوال همچنین افزود که در افغانستان مردم به طور گسترده باور بر این دارند که شورشیان طالبان در خاک پاکستان جای دارند و از این کشور به فعالیت های شورشیانه خود ادامه می دهند.

همچنین لازم به ذکر است که پیش تر مقامات پاکستانی نیز خود گفته بودند که علیه طالبان اهرم های فشاری دارند که می توانند با استفاده از این اهرم های فشار طالبان را به میز مذاکرات بکشانند.

با تمامی این اوصاف، مقامات در پاکستان همچنان در تلاشند تا از خط خارج نشده و اصرار دارند که در نهایت نتیجه ای مسرت بخش کسب خواهد شد اگر پروسه و تلاش های صلح ادامه یابد.

گفته می شود پاکستان در تلاش است تا پنجمین نشست گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح افغانستان را در سومین هفته ماه میلادی جاری سازماندهی و برگزار کند.

ریچارد اولسون نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان نیز که قرار بود برای شرکت در این نشست وارد اسلام آباد شود با وجود تاخیر پیش آمده وارد منطقه شد و با جان کری با مقامات و سران افغانستان دیدار و گفتگو داشت.

وی همچنین با برخی مقامات پاکستان از جمله جنرال راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان و سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و بر روی موضوع مذاکرات صلح دولت افغانستان با این مقامات گفتگو نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا