• انتشار: 18 ژانویه 2016
  • ساعت: 22:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 6213
پرینت

گروه همکاری های چهارجانبه از طالبان خواستند تا وارد مذاکرات صلح زود هنگام شوند

گروه همکاری های چهارجانبه شامگاه دوشنبه از گروه های مختلف طالبان خواستند تا هر چه زودتر وارد مذاکرات صلح شده و اختلافات با دولت افغانستان را از راه گفتگوهای سیاسی حل کنند.

این گروه پس از دومین جلسه خود که امروز در کابل برگزار شده بود از گروه های مختلف طالبان خواستند تا به مذاکرات زود هنگامی با دولت افغانستان بپیوندند.

لازم به ذکر است که در دومین نشست گروه همکاری های چهارجانبه که به منظور تدوین نقشه راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان برگزار شد نمایندگانی از چهار کشور افغانستان، پاکستان، ایالات متحده و چین حضور داشتند.

در این نشست حکمت خلیل کرزی نماینده سیاسی وزارت امور خارجه کشور، عزیز احمد چودری معاون وزارت خارجه پاکستان، مایکل مکینلی سفیر آمریکا برای افغانستان و دینگ جونگ فرستاده چین برای افغانستان و پاکستان نمایندگی کشورهای خود را بر عهده داشتند.

گروه همکاری های چهارجانبه پس از پایان نشست امروز خود در بیانیه ای گفتند “با توجه به بیانیه مشترک یازدهم جنوری، این گروه در راستای پیشرفت تدوین نقشه ای راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه های طالبان امروز دوشنبه به بحث و گفتگو پرداختند.”

بیانیه می افزاید “این نشست چهارجانبه در نظر دارد تا معیارهای مشخصی را که برای ایجاد فضای مناسب برای آغاز گفتگوهای صلح بین الافغانی میان نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان گروه های طالبان نیاز می باشد بررسی نماید تا هر چه زودتر خشونت ها کاهش یافته و صلحی دایمی در افغانستان برقرار گردد.”

بیانیه علاوه می کند “به همین منظور، گروه همکاری های چهارجانبه از تمامی گروه های طالبان می خواهد تا وارد مذاکرات زود هنگام با دولت افغانستان شده و اختلافات را مطابق با اراده و خواست تمامی ملت افغانستان از طریق گفتگوهای سیاسی حل کنند.”

این گروه بار دیگر بر پایان بخشیدن به خشونت های بی معنا علیه مردم افغانستان تاکید ورزید.

گروه همکاری های چهارجانبه همچنین در بیانیه خود گفتند هر چهار کشور معتقد است که هر شکل از تروریسم تهدیدی برای کشورها، منطقه و جهان می باشد.

بیانیه تصریح می کند “اعضای این گروه به تعهد خود بر ریشه کن کردن هر گونه از اشکال تروریسم بدون توجه به ملیت و منطقه آنها تاکید ورزیدند”

همچنین بیانیه علاوه می کند روابط متقابل، دوستانه و با احترام هر چهار کشور با یکدیگر برای ایجاد فضایی مناسب برای روند گفتگوهای صلح در افغانستان نیازمند می باشد.

 

در پایان این جلسه، اعضای این گروه همچنین توافق کردند تا جلسات خود را در راستای پیشبرد روند صلح در افغانستان ادامه دهند. بر اساس همین توافق، این گروه جلسه سوم خود را در ۶ فبروری در اسلام آباد برگزار می کند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.