سیاستِتیتر یک

گروه های کاری دو طرف برای عملی ساختن توافق صلح با طالبان تشکیل شود

محمداشرف غنی، رئیس جمهور کشور با مایک پامپئو، وزیر خارجۀ آمریکا از طریق نشست ویدیویی در بارۀ صلح افغانستان گفت‌وگو کرده. این نشست عصر روز گذشته دوشنبه، ۱۲ جوز انجام شده است.

در این نشست آقای غنی و پامپئو در بارۀ صلح، گام‌های بعدی در راستای صلح افغانستان از جمله رهایی زندانیان، آتش‌بس، تحلیل و مکان گفت‌وگوهای میان افغانان و برخی اقدامات دیگر مربوط به صلح صحبت کردند.

بر اساس اعلام ارگ، رئیس جمهور غنی با تشریح «نقشه راه حکومت افغانستان برای دست‌یابی به صلح و ثبات دایمی» به وزیر خارجۀ آمریکا گفت باید برای یک افغانستان با ثبات، واحد و آزاد تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

آقای غنی از پامپئو خواست گروه‌های کاری دو طرف روی فراهم‌آوری تسهیلات بیشتر به منظور تطبیق این نقشه راه کار کنند. ارگ در بارۀ این نقشۀ راه جزییاتی ارایه نکرده است.

در این نشست ویدیویی مایک پامپئو، وزیر خارجۀ آمریکا گفت در چارچوب تداوم روابط درازمدت و راهبردی میان کابل و واشنگتن، ایالات متحده برای «یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و با ثبات» کار خواهد کرد.

 در این گفت‌وگو موافقت شد در روزهای نزدیک روی جزییات بعدی در روند صلح کار صورت گیرد. همچنان دولت افغانستان روی راهکار آتش‌بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص شود، تأکید کرده است.

در این نشست ویدیویی عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در بارۀ اقدامات این شورا و تکمیل‌شدن اعضای آن صحبت کرد.

معاونان رئیس جمهور، آقای عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، سرپرست وزارت خارجه، زلمی خلیلزاد، فرماندۀ مأموریت پشتی‌بانی قاطع ناتو و کاردار سفارت آمریکا در کابل نیز در این نشست حضور داشتند.

در این حال زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان پس از این نشست به خبرنگاران گفت آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان بخش مهمی از روند صلح افغانستان است و اکنون تمامی تلاش‌ها برای آغاز این روند متمرکز شده است.

اما آقای خلیلزاد تأکید کرد برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان باید روند رهایی زندانیان تکمیل شود.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان اعلام آتش‌بس در روزهای عید فطر، کاهش خشونت‌ها، ادامۀ آتش‌بس اعلام ناشده پس از عید و سرعت‌بخشیدن روند رهایی زندانیان را از نشانه‌های امیدوارکننده برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان عنوان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا