• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۲۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 68418
پرینت

گروه های حقوق بشری: استرالیا غرامت جنگی به افغان ها را فورا پرداخت کند

گروه های حقوق بشری می گویند که دولت استرالیا نباید پرداخت غرامت جنگی به افغان ها را به خاطر مشکلات در افغانستان به تاخیر بیاندازد.

گروه های حقوق بشری افغانستان و استرالیا می گویند که دولت استرالیا نباید پرداخت غرامت جنگی به بازماندگان افغان قربانیان جرایم جنگی سربازان استرالیایی را به خاطر مشکلات سیاسی پیش آمده در افغانستان به تاخیر بیاندازد.

این گروه ها می گویند که پرداخت غرامت جنگی به بازماندگان قربانیان جرایم جنگی پرسونل نظامی استرالیا نباید منوط به تصمیم گیری قضایی درباره پرسونل متخلف باشد، و می تواند این غرامت هم اکنون پرداخت گردد.

لازم به ذکر است که سال گذشته گزارشی موسوم به گزارش «بریرتون» منتشر شد که در آن گفته شده بود شماری از پرسونل نظامی استرالیا در افغانستان ۳۹ شهروند غیرنظامی افغان را طی ۲۳ حادثه مختلف قتل عام کرده اند.

پس از آن بود که دولت استرالیا اعلام کرد که به بازماندگان این ۳۹ قربانی غرامت جنگی پرداخت می کند و پرسونل نظامی دخیل در این ماجرا نیز محاکمه خواهند شد.

۱۳ گروه حقوق بشری افغانستان و استرالیا امروز جمعه (۲۸ عقرب) در نامه ای خواستار این شدند که این غرامت بدون توجه به اوضاع سیاسی افغانستان هر چه سریع تر پرداخت گردد و برای چگونگی و میزان پرداخت این غرامت با خود بازماندگان قربانیان هماهنگی صورت بگیرد.

براساس گزارش بریرتون ۲۵ پرسونل نظامی پیشین و برحال استرالیا در قتل ۳۹ شهروند افغان طی حادثه های مختلف دست داشته اند.

همچنین بازرس وزارت دفاع استرالیا پیشنهاد تحقیقات از ۳۶ مورد دیگر را نیز داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.