اجتماعیِتیتر یک

گروه های امدادرسان فعلی به تنهایی توانایی مقابله با بحران انسانی در افغانستان را ندارند

«رابرت ماردینی» مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ روز گذشته (جمعه) به رویترز گفت این کمیته در کنار دیگر سازمان های امدادرسان در افغانستان فعالیت هایش را افزایش داده است اما هشدار داد که سازمان های فعلی به تنهایی توانایی مهار بحران انسانی در افغانستان را ندارند.

وی گفت: «سازمان های بشردوستانه در افغانستان با ترکیب نیرویی که دارند تنها می توانند راه حل موقتی ارائه دهند.»

ماردینی به طرح اخیر سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت این طرح فقط برای ۳ ماه خوب است، در حالیکه بحران افغانستان چند گانه است و هر روز بدتر نیز می شود.

روز پنجشنبه سازمان ملل متحد طرحی را اعلام کرد که براساس آن کمک ها نه از کانال طالبان بلکه مستقیما برای اقتصاد مردم افغانستان تزریق می گردد.  

ماردینی گفت که گرچه شیوه برخورد جامعه جهانی با طالبان تاکنون بسیار محتاطانه بوده، اما کمک های آنان برای جلوگیری از بحران و تامین خدمات اساسی بسیار حیاتی بوده است.

وی افزود ۳۰ درصد جمعیت افغانستان هم اکنون از سوء تغذیه رنج می برند و در حدود ۱۸ میلیون نفر نیز به حمایت های بشردوستانه و یا حفاظت نیاز دارند.

رویترز می نویسد که گروه طالبان در دوران حاکمیت قبلی خود بر افغانستان شمار زیادی از گروه های امدادرسان خارجی را از افغانستان اخراج کرد اما این بار آنها از تمامی گروه ها استقبال کرده است.

رابرت ماردینی در همین حال خاطرنشان کرد که «هیچ نهاد بشردوستانه ای نمی تواند جایگزینی برای اقتصاد خود یک کشور گردد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا