• انتشار: 29 جولای 2017
  • ساعت: 12:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22965
پرینت

گروه تروریستی داعش مردم جوزجان را از دیدن تلویزیون منع کرد

برخی از شهروندان در ولایت جوزجان می گویند که گروه تروریستی داعش در ولسوالی درزاب این ولایت مردم را از دیدن تلویزیون، شنیدن رادیو و خرید و فروش گوشت مرغ  و نصوار منع کرده است.

به گفته شهروندان ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، تروریستان وابسته به گروه داعش شبانه به وارد روستاها می شود و کسانی که از دستورشان سرپیچی کرده بودند، مجازات می کنند.

به نقل از خبرگزاری پژواک، حق بیردی از باشندگان قریه بی بی مریم ولسوالى درزاب گفت که داعشیان، ماهواره ها را از بام منازل رهایشی جمع آوری کرده از بین برده اند.

وى افزود: “در این اواخر افراد گروه داعش در ولسوالى درزاب،  در اجتماعات مردمی ظاهر مى شوند و به آنها مى گویند که نوشیدن نوشابه های انرژی زا, سگرت کشیدن, نصوار انداختن و استفاده از گوشت مرغ قبلا ذبح شده حرام است.”

حق بیردى گفت که گروه داعش، به این امر اکتفا نکرده  و درهر دکانی که این مواد خوراکی و نوشیدنی ها فروش مى شود، آنرا از بین مى برند و مردم از این بابت دچار مشکل اند و نمیدانند برای رفع مشکل خود چه بکنند و به کجا مراجعه نمایند .

این مرد  همچنان گفت که داعشیان، شبانگاه داخل قریه مى شوند و  افرادی را که از اوامر و دساتیر آنها سرپیچی مى کنند، مجازات شان مى نمایند.

محمدسلیم باشنده قریه بتو درزاب گفت که داعشیان، شبانگاه تا پنجاه متری مرکز ولسوالی درزاب مى آیند، داخل بازار ولسوالی خربوزه مى خورند و در سماوارها چای مى نوشند و شرایط وضع کردۀ شانرا بالای زندگی مردم کنترول مى کنند.

وی افزود که دوشب قبل، آنها دکان نصوارفروشی را در نزدیکی ساختمان ولسوالی لاک و مُهر نمودند و هیچ کس جرئت ندارد به آنها چیزی بگوید و نیروهای امنیتی نیز از تبارز عکس العمل در برابر آنها عاجز اند.

او افزود: “داعشیان گفته اند در صورت تخلف افراد از این اوامر، مجازات مى شوند و افرادی که عمل شانرا تکرار مى کنند و از دساتیرآنها سرپیچی مى کنند کشته مى شوند.”

درعین حال، باز محمد داور سرپرست ولسوالی درزاب با تایید حرف های باشندگان این ولسوالی  گفت که قبلا این مسایل تنها خلاصه مى  شد به چند قریه که داعشیان در آن محلات رفت و آمد داشتند؛ اما اکنون دامنه فعالیت آنها تا پنجاه قدمی مرکز ولسوالی رسیده است و آنها شبانگاه داخل بازار شده با عده یی از دکانداران دیدار نموده و قوانین شانرا وضع مى کنند .

وى در مورد مداخله نیروهای امنیتی مبنی برجلوگیری از ورود داعشیان در بازار ولسوالی گفت  که نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی درزاب، توانایی رویارویی با داعشیان را ندارند و از حیث کمیت تشکیلاتی دچار مشکل اند .

او افزودکه بعد از ساعت پنج عصر، نیروهای امنیتی موجود در اطراف ولسوالی، از پوسته های شان پایین نمى شوند و برای جلوگیری از فعالیت نیروهای داعش در مرکز ولسوالی، باید یک عملیات بزرگ توسط نیرو های امنیتی راه اندازی شود؛ در غیر آن “همین آش و همین کاسه ” خواهد بود .

اما مل پاسوال رحمت الله  ترکستانی قوماندان امنیه ولایت جوزجان، گشت و گذار داعشیان  را در مرکز ولسوالی رد کرده  و گفت که این موضوع، به دور از حقیقت است که داعشیان به داخل بازار ولسوالی  رفت و آمد مى نمایند.

وی افزود که  وضع کردن مقررات توسط گروه داعش  بالای برخی مردم در ساحات زیر کنترول شان, از مدت ها قبل در این ولسوالی وجود داشت و اینکه شماری مى گویند که این امر تا مرکز ولسوالی رسیده است نا درست است.

ترکستانی  گفت که  ضمن مشوره با بزرگان مسوول, پروگرام عملیاتی در این ولسوالی راه اندازی خواهد شد و مردم از قیودات وضع شده توسط این گروه در ولسوالی درزاب آزاد خواهند شد.

اما  او برای تطبیق پروگرام عملیاتی، وقت مشخصی را ذکر نکرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.