سیاستِتیتر یک

گروه بین المللی بحران: آینده افغانستان در حاکمیت طالبان عمیقا ناروشن است

کارشناسان گروه بین المللی بحران پس از سفر به افغانستان در گزارشی گفته اند که آینده این کشور عمیقا ناروشن است زیرا طالبان هنوز تصمیم نگرفته اند که چه مسیری را برای حکومت داری انتخاب کنند.

«گریم اسمیت» کارشناس گروه بین المللی بحران در کابل در گزارشی که امروز (پنجشنبه ۱۹ جوزا) انتشار یافت، عملکرد طالبان با مردم و نیز اوضاع بد اقتصادی و اجتماعی افغانستان را به تصویر کشیده است.

در این گزارش آمده است که «به هر طرف که سر می زدیم، مشخص بود که کشور در تنگنای اقتصادی وخیمی است.»

این گروه تذکر داده که مردم افغانستان نمی توانند برای همیشه با کمک‌های اضطراری زنده بمانند.

به گفته این گروه، اگر طالبان قوانین و‌ محدودیت‌های اجتماعی را که تعامل خارجی‌ها با رژیم آنان را از نظر سیاسی مسموم می‌کند پیش ببرند، شکاف کنونی ممکن است بیشتر رشد کند.

این گروه همچنین گفته است که بازگشایی مکاتب دخترانه در ماه حمل آزمونی بود که در آن طالبان در مقابل تماشاگران جهانی شکست خوردند.

در همین حال اما طالبان به گروه بحران گفته اند که تا هنوز خطوط کلی «نظام اسلامی» مورد نظر آنان مشخص نشده است.

در گزارش گروه بحران تصریح شده که عقب نشینی از پرتگاه فاجعه‌، مستلزم پایان دادن به انزوای افغانستان، جذب کمک های انکشافی و متقاعد کردن دولت‌های غربی برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی است.

این گروه همچنین توصیه کرده که کمک کنندگان با کاهش تحریم‌ها، بازگرداندن دارایی‌های مسدودشده، احیای بانک مرکزی و تشویق موسسات مالی برای از سرگیری معاملات با افغانستان در ثبات منطقه سرمایه گذاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا